Amin fonksiyonel poli (bütirolakton-alkil glikolid) - MePEG kopolimerleri
Amine functionalized poly (butyrolactone-alkyl glycolide) - MePEG copolymers
- Tez No: 544772
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OLCAY MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, hedefe yönelik ilaç salım sistemleri için antikanser ilacının ve kanserli hücreyi hedefleyen ligandın aynı anda bağlanabileceği amin fonksiyonel gruba sahip kopolimerler sentezlendi. Komonomer olarak ilaç salım sistemlerinde en çok kullanılan L-laktid, laktide alternatif olarak izopropilmetil glikolid ve amin fonsiyonel gruba sahip -amino--bütirolakton monomerleri seçildi. Bu amaçla çalışmanın ilk kısmında 3-izopropil-6-metil-1,4-diokzan-2,5-dion (izopropil-metil glikolid) (IPMG) monomeri hidroksit asit sentezi, ara ürün sentezi ve halka kapama reaksiyonu olarak üç aşamada sentezlendi. Her bir aşamadan sonra elde edilen ürünün karakterizasyonları spektroskopik (ATR-FTIR, NMR) teknikler ile yapıldı. Çalışmanın ikinci kısmında –Boc veya –CBZ koruyucu grubuna sahip amin fonsiyonel -amino--bütirolakton monomerinin (NBocBL ya da NCBZBL), LLA veya IPMG monomerleri vasıtasıyla, MePEG başlatıcısı ve Sn(Oct)2 katalizörü varlığında halka açılma polimerizasyonları (ROP) yapıldı. MePEG-poli(LLA-ko-αNBocγBL), MePEG-poli(IPMG-ko-αNBocγBL), MePEG-poli(LLA-ko-αNCBZγBL) ve MePEG-poli(IPMG-ko-αNCBZγBL) kopolimerlerinin mol oranları, süre ve sıcaklık parametreleri optimize edildi. Kopolimerlerin karakterizasyonları spektroskopik (NMR) ve kromatografik (GPC) teknikler ile yapıldı. Çalışmanın son bölümünde üretilen MePEG-poli(LLA-ko-αNCBZγBL) ve MePEG-poli(IPMG-ko-αNCBZγBL) kopolimerlerinin üzerindeki –CBZ koruyucu grubu Pd/C katalizörü ve H2 gazı varlığında uzaklaştırılarak amin fonksiyonel gruba sahip kopolimerler üretildi. Sentezlenen MePEG-poli(LLA-ko-αNH2BL) ve MePEG-poli(IPMG-ko-αNH2BL) diblok kopolimerlerinin karakterizasyonları spektroskopik (NMR) kromatografik (GPC) yöntemlerle yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, copolymers having amine functional group which the anticancer drug and the ligand targeting the cancerous cell can be ligated simultaneously were synthesized for the targeted drug delivery systems. L-Lactide which most commonly used in drug delivery system, isopropylmethyl glycolide as an alternative to lactide and also -amino--butyrolactone which have amine functional group are as the comonomer was selected. For this purpose, 3-isopropyl-6-methyl-1,4-dioxane-2,5-dione (isopropyl-methyl glycol) (IPMG) monomer was synthesized in three steps as hydroxide acid synthesis, intermediate product synthesis and.ring closing reaction. The characterization of the product obtained after each step was performed by spectroscopic (ATR-FTIR, NMR) techniques. In the second part of the study, ring-opening polymerizations (ROP) of the amine functional amino-butyrolactone monomer having a -Boc or -CBZ protecting group (NBocBL or NCBZBL) were made by means of LLA or IPMG monomers in the presence of the MePEG initiator and Sn (Oct)2 catalyst. The mole ratios, duration and temperature parameters of the MePEG-poly(LLA-ko-αNBocγBL), MePEG-poly(IPMG-ko-αNBocγBL), MePEG-poly(LLA-ko-αNCBZγBL) and MePEG-poly(IPMG-ko-αNCBZγBL) copolymers were optimized. Characterization of the copolymers was done by spectroscopic (NMR) and chromatographic (GPC) techniques. In the final part of the study, copolymers with amine functional groups were produced by removing the -CBZ protecting group on MePEG-poly(LLA-ko-αNCBZBL) and MePEG-poly(IPMG-ko-αNCBZBL) copolymers in the presence of Pd / C catalyst and H2 gas. Characterization of synthesized MePEG-poly(LLA-ko-αNH2BL) ve MePEG-poly(IPMG-ko-αNH2BL) diblock copolymers was performed by spectroscopic (NMR) chromatographic (GPC) methods.