Elektroeğirme yöntemi ile poli(vinilidin florür) temelli nanoliflerin üretimi ve afinite sensörlerinde uygulamaları
Production of poly(vinylidene fluoride) based nanofibers by electrospinning method and their applications in affinity sensors
  1. Tez No: 650289
  2. Yazar: GÖZDE ATİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ODACI DEMİRKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Elektroeğirme yöntemi ile elde edilen nanolifler günümüzde oldukça ilgi görmektedir. Biyolojik moleküllerin immobilizasyonunda kolaylık sağlamakta ve ayrıca fonksiyonel grupların eklenmesi ile kovalent bağlar yoluyla biyokonjugatların hazırlanması sağlanır. Bu çalışmada, suda çözünmeyen bir yüzey için hidrofobik bir polimer olan poli(vinilidin florür) (PVDF) seçildi ve fonksiyonel grup olarak amin grupları içeren polietilenimin (PEI) polimeri ikinci polimer olarak kullanıldı. Elektroeğirme yöntemiyle elde edilen PVDF-PEI nanoliflerinin karakterizasyonu için taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve temas açısı ölçüm cihazı kullanıldı. Anti-metamfetamin (Anti-METH) antikoru bu fonksiyonel gruplar sayesinde camsı karbon elektrot (GCE) üzerinde immobilize edilerek, yasadışı bir ilaç olan metamfetamin (METH)'in elektrokimyasal analizinde kullanıldı. PVDF-PEI/Anti-METH biyosensörünün yüzey modifikasyonu, diferansiyel puls voltametrisi (DPV), döngüsel voltametri (CV) ve elektrokimyasal impedans spektroskopisi (EIS) çalışmaları ile sağlandı. METH'in, dansil klorür (DNC) ile türevlendirme işlemi gerçekleştirilerek PVDF- PEI/Anti-METH biyosensörünün duyarlılığına olan etkisi ölçüldü. PVDF- PEI/Anti-METH biyosensörünün METH-DNC için doğrusal aralığı 0,5 – 5 ng/ml ve dedeksiyon limiti 0,007 ng/ml'dir. Vücut sıvılarında METH analizi için ölçümler ise sentetik ter ve gözyaşı ile gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
The nanofibers obtained by the electric spinning method are very popular today. It contains bioconjugates through covalent bonds, with the convenience of immobilization of biological molecules and also with the addition of functional groups. This polymer was chosen as the poly polymerimine poly (vinylidine fluoride) (PVDF), and the polyethyleneimine (PEI) polymer containing amine groups as a functional group was used as the second polymer. Scanning electron microscopy (SEM) and contact angle meter were used for the characterization of PVDF-PEI nanofibers. Immobilization of methamphetamine (METH), an immobilizing, illegal drug that could not be used in anti-methamphetamine (AntiMETH) electrochemical analysis. Surface modification of PVDF-PEI / Anti-METH biosensor was achieved by differential pulse voltammetry (DPV), cyclic voltammetry (CV), and electrochemical impedance spectroscopy (EIS) studies. The effect of METH on the sensitivity of the PVDF-PEI / Anti-METH biosensor was measured by derivatization with dansyl chloride (DNC). The linear range for the METH-DNC of the PVDF-PEI / Anti- METH biosensor is 0.5-5 ng/mL and the detection limit is 0.007 ng/mL. Measurements for METH analysis in body fluids were performed with synthetic sweat and tears.