Kuyucak dağları (Isparta-Antalya) karstik kaynakları su kenesi (Hydracnidia: Acarı)faunası
Water mite (Hydrachnidia: Acari) fauna of karstic water at Kuyucak mountains (Isparta-Antalya)
- Tez No: 544775
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR GÜLLE
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyoloji, Biology
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin önemli karstik alanlarından biri olan, Batı Toroslar bölgesinde yeralan Kuyucak Dağları (Isparta-Antalya)'ndan toplanan su keneleri değerlendirilmiş ve 14 familyaya ait 41 tür tespit edilmiştir. Bunlardan Protzia ermani n. sp. ve Atractides boyacii n. sp. bilim dünyası için; Sperchon longirostris, Atractides neumani ve Lebertia guttata Türkiye faunası için yeni kayıttır. Teşhis edilen örneklerin, şekilleri çizilmiş, çeşitli vücut kısımlarının ölçümleri yapılmış, tanımları gözden geçirilmiş ve dünyadaki yayılışları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, water mite specimens collected from springs of originated Kuyucak Mountains (Isparta-Antalya) at West Toros, which are one of the important karst areas in Turkey, were evaluated and 41 species belonging to 14 families were determined. Among these, Protzia ermani n. sp. and Atracdides boyacii n. sp. are new for science. In addition, Sperchon longirostris, Atractides neumani and Lebertia guttata are new records for the Turkish fauna. Illustrations of all the determined species were drawn, different body parts were measured, previous descriptions were checked and rearranged and their world distributions were given.