Medenî Hukuk açısından suların hukukî durumu
The legal status of the waters in Terms of Law
- Tez No: 544791
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL BAŞPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmanın konusu;“Medenî Hukuk Açısından Suların Hukukî Durumu”dur. Su hukuku, Türk Hukuk Sisteminde gereken önemi görmemiştir. Çünkü, günümüz ihtiyaçlarına karşılık verebilecek bir su kanunu hâlâ yoktur. Kanunkoyucu bu eksikliği gidermek için harekete geçmiş ve farklı tarihlerde su kanunu tasarıları hazırlamıştır. Ülkemizde zamanla sular üzerindeki mülkiyet hakkı, Devlet lehine genişletilmiştir. Buna en iyi misal, yeraltı sularının özel mülkiyet konusu olmaktan çıkarılarak Devletin hüküm ve tasarrufu altına alınmasıdır. Su Kanun Tasarısı ile bu anlayışın sürdürülmesi istenmektedir. Bunun sonucunda kamu yararı ve özel yarar arasındaki denge bozulur. Bu durumda telâfisi güç zararların ortaya çıkmasına sebep olur. Çünkü, tasarı ile suların özel mülkiyete konu olması daha sıkı şartlara bağlanmıştır. Bu çalışmada, Su Kanunu Tasarısında yer alan hükümlere de yer yer değinilerek, kanun koyucuya yol göstermek ve yardımcı olmak amaçlanmıştır. Böylece, ülkemizdeki su mevzuatının nasıl olması gerektiği ortaya konulmuştur. Bu konuya dair çeşitli araştırmalar yapılmış olsa da, günümüze değin çalışma alanı ile ilgili monografik bir araştırmanın yapılmamış olduğunun görülmesi de konunun seçilmesinde etkili olmuştur. Çalışmanın birinci bölümünde, sulara dair tarihî özet ve temel bilgilerden bahsedilmiştir. Bu bölümde ayrıca genel su, özel su ayrımına değinilmiştir. İkinci bölümde Medenî Hukuk açısından suların hukukî durumu incelenmektedir. Bunlar arasında su mülkiyetinin hukukî niteliği, bunun şartları ve sona ermesi de bulunmaktadır. Sonrasında ise suların, özel hukuktan doğan sınırlamalarından bahsedilmiştir. 120 Üçüncü bölümde ise su hukukunun mevcut yapısı ile Su Kanunu Tasarısıyla getirilmesi plânlanan sistem kıyaslanmaktadır. Ayrıca mülkiyet hakkının niteliği ve 21. yüzyıl mülkiyet anlayışı açısından suların hukukî durumu incelenmiştir. Çalışmamız sırasında varılan kanaâtler, toplu bir şekilde sonuç kısmında yer almıştır.
Özet (Çeviri)
This study deals with“The Legal Status of Waters in Terms of Civil Law”. Water law has not seen the necessary importance in Turkish Law System. Because there is still no water law to deal with today's needs. The legislator has acted to overcome this shortcoming and has drafted water laws at different dates. Over time, the right of property on the waters in our country has been expanded in favor of the State. The best example of this is the removal of the underground water from being a private ownership issue, and the government's decision and disposal. It is demanded to continue this understanding with the Water Law Draft. As a result, the balance between public benefit and private benefit will deteriorate. In this case the compassion causes damage to the power. Because, with the bill, water is bound to more stringent conditions that it is the subject of private property. In this study, it was intended to guide and assist the legislator by mentioning the provisions in the Water Law draft. Thus, it has been demonstrated how the water legislation in our country should be. Although various researches on this subject have been made, it has been influential in the selection of the subject to see that a monographical research on the field of study has not been made. In the first part of the work, the historical summary and basic information about the waters are mentioned. This chapter also deals with the general water-specific water distinction. The second part examines the legal status of waters in terms of Civil Law. Among these are the legal character of water property, its conditions and its ending. After that, the waters were mentioned about the limitations arising from private law. 122 In the third chapter, the current system of water law is compared with the system planned to be introduced by the Water Law. In addition, the legal status of waters has been examined in terms of the nature of the property right and the 21st century concept of ownership. Conclusions reached during our work have been collectively included in the conclusion.