Halit Refiğ 'Yorgun Savaşçı' dizisinde erkek kahramanın yolculuğunun arketipsel analizi
The analysis of archetypse in the male hero in series of 'Tired Warrior' Halit Refiğ
- Tez No: 544802
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ARDA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Hikâyeler, insanlık tarihi boyunca medeniyetlerin birbirlerine devrettiği en büyük miraslardan biridir. İlk önce sözel anlatılar ile başlayan anlatma sanatı, yazının icadıyla edebi eserlere, iletişim araçlarının gelişimiyle; radyo, televizyon ve sinema aracılığıyla insanların hayatına girmiş ve girmeye devam etmektedir. Tiyatrolar, radyo oyunları ve sinema gibi birçok mecra aracıyla anlatılan hikâyeler, televizyonun icadıyla daha geniş kitlelere ulaşmaktadır. TRT, Türk televizyonculuk tarihi süresince birçok ilke imza atmıştır. İlk yayının yapılmasından itibaren TRT; halkı bilgilendirmek, eğitmek ve kültür düzeyini arttırmak gibi birçok misyonunu üstlenmiştir. TRT'de Türk izleyicisinin izleme alışkanlıkları göz önüne alınarak, edebiyat uyarlamalarını temel alan ilk yerli dizi örnekleri izleyicilere sunulmuştur.“Yorgun Savaşçı”üretilen ilk yerli dizilerden biridir. Çalışmada hedeflenen“Yorgun Savaşçı”dizisinin, Christopher Vogler'in“Yazarın Yolculuğu”modeline göre incelemesi yapılarak; militarizm, milliyetçilik ve erkeklik bağlamında çözümlenmesi amaçlanmaktadır.“Yorgun Savaşçı”dizisinin içerik analizi yapılarak“Yazarın Yolculuğu”modeline göre birçok öğe ile uyum sağladığı ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Stories are one of the greatest legacies of civilizations transmitted to each other throughout human history. The art of narrative, which started with verbal narratives at the beginning, with the invention of literary works, the development of communication tools; through radio, television and cinema, entered and continues to enter people's lives. The stories told by many media tools such as theaters, radio plays and cinema reach a wider audience with the invention of television. In Turkish television history TRT has been a pioneer in many fields. Since the first broadcasting, TRT has undertaken many missions such as informing the public, educating and increasing the level of culture. In TRT, taking into consideration the Turkish audience's viewing habits, presented to the viewers first local series based on literary adaptations.“Tired Warrior”is one of the first local series that was produced.“Tired Warrior”series, which is focus of this study, was examined according to Christopher Vogler,“Author's Journey”model: It is aimed to present analysis in the context of militarism, nationalism and masculinity. According to content analyzing“Tired Warrior”in the context of“Author's Journey”model, has shown to be compatible with many items.