İslam Hukukunda hayvanların verdiği zararların hukukî mes'ûliyeti ve tazmini
The legal responsibility and indemfinication of damages that are give by animals in the Islamic Law
  1. Tez No: 544830
  2. Yazar: RAMAZAN DAVŞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ YARGI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Birçok amaca matuf olarak insanoğlunun istifadesi için yaratılmış olan hayvanlar bazen arzu edilmeyen zarara, malî ve bedeni kayıplara sebep teşkil edebilmektedir. Bu tezde hayvanların verdiği zararlarda hukukî mes'ûliyetin nasıl teşekkül edeceği, hukukî mes'ûliyet için aranan şartlar, hayvanların türlerine göre meydana gelen zararlar, zararın karşılanması için öngörülen tazmin sebepleri ve tazminat şekilleri İslam hukuku açısından incelenmiş, günümüzde karşılaşılan sorunlara cevaplar aranmıştır. Özellikle kamu tüzel kişiliğinin sorumluluk alanında bulunan sahipsiz hayvanların zararlarındaki mes'ûliyet fikri ile ilgili yeni yaklaşımlar ortaya koymaya çalışılmıştır. Çalışmamızda klasik fıkıh kitaplarının yanında, modern fıkıh çalışmalarından ve güncel meseleler incelenirken hukuk teorilerinden ve mevzû hukuktan yararlanılmıştır. İslam hukukunda“Hayvanların verdiği zarar hederdir”kaidesi genel bir prensip olarak belirtilmiştir. Bununla birlikte hayvanın zarar vermesine sebep olma, telef veya cinâyeti hayvan aracılığı ile kasten yapma, hayvanın bakım ve gözetimi konusunda kusurlu davranma gibi hallerden dolayı hayvanlar tarafından verilen zararlarda, hayvan üzerinde fiili egemenliğe sahip olanın tazminat ödeyeceği konusunda görüş birliği vardır. İslam hukukunda üçüncü kişilerin ya da mağdur tarafın ürkütme, korkutma, kapıyı açma, engel koyma, zararı def etmede ihmalkâr davranması gibi sebep fiilleri neticesinde meydana gelen zararlarda mes'ûliyetin, hayvan sahipleri ile mağdur taraf arasında karşılıklı olarak paylaştırılması öngörülmüştür. Çevreleri için aşırı derecede tehlike arz eden saldırgan hayvanların bireysel olarak barındırılmaları, hukuka aykırılık olarak kabul edilmiştir. Tepme, süsme, ısırma ve benzeri şekillerde zarar verme potansiyeline sahip olan hayvanlar ile başta ekili araziler olmak üzere cana ve mala zarar verdiği çevrece bilinen her türlü hayvanların da sahipleri tarafından gece ve gündüz bakım ve muhafazasının yapılması gerektiği İslam hukukçuları tarafından belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Having been created as many purposes for the benefit of humankind, animals can sometimes be the cause of undesirable damage, financial and physical losses. In this thesis, how to create legal liabilty for the damage caused by animals, the conditions sought for the legal liabilty, the damage occurring with respect to species of animals, compensation reasons envisaged to be met for the damage, and the types of compensation have been examined in terms of Islamic law and the answers to the problems encountered today have been sought. New approaches to the idea over the liability for the damage caused by stray animals roaming in the area where particularly a public legal entity has the responsibility have been tried to be put forward. In our study, besides the classical jurisprudence (fiqh) books modern fiqh studies, legal theories, and while contemporary issues are being examined, theories of law and statute law have been made use of, as well. In Islamic law,“The damage caused by animals is a loss”is stated as a general principle. However, it is agreed that it is the owner of the actual sovereignty over the animal who will pay the compensation in the case of damages caused by animals due to the reasons such as causing the animal to damage, destroying or murdering intentionally through animals, and defective behavior in the care and supervision of the animal. In Islamic law, it is foreseen that responsibility will be shared mutually between the animal owners and the victims in case of damages resulting from the actions of the third parties or the victims such as being negligent in making frightened, intimidation, leaving the door open, causing an obstruction, and eradicating the damage. As hostile animals pose very serious danger to their environment, their being host individually is considered to be unlawful. It has been indicated by the Islamic jurists that the animals which have the potential for kicking, goring, biting, and doing any other harms and the animals environmentally known to cause harm to one's life and property, notably cultivated fields, should be also taken care of day and night by their owners.