Beton bünyeli prefabrike panel sistemler ve düğüm noktalarının tasarım sorunları
Design problems of concrete building prefabricated panel systems and button points
- Tez No: 544838
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET OKTAY CANSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Çalışmanın amacı, Endüstrileşmiş yapı üretim sistemlerden olan prefabrike sistemler, ülkemizde, tarihsel süreç içerisinde gelişim göstererek belli bir noktaya ulaşmıştır. Ancak sektörün geldiği bu noktanın, toplam inşaat sektörünün içindeki pay açısından dünya ortalamaları ile kıyaslandığında ülkemizde pek yaygınlaşmadığı gözlemlenmektedir. Hızlı üretim sağlayan, ekonomik, kaliteli, kaynakları rasyonel biçimde kullanabilen yapım teknikleri, yapı açığını kapatmak için kullanılması gereken en akılcı tekniklerdir. Bu çalışmada prefabrike yapım sistemleri ve bunun bir kanadını oluşturan beton bünyeli prefabrike panel sistemlerde düğüm noktalarının tasarımı ele alınmıştır. Dünyada ve Türkiye'de prefabrikasyonun gelişme süreci, endüstrileşme ve prefabrikasyonun tanımı, temel özellikleri ile prefabrike sistemlerin sınıflandırması konusu ele alınmıştır. Çalışmanın ana ögelerinden birini oluşturan endüstriyel sistemler, standartlar, modüler koordinasyon, prefabrike yapım teknikleri tanıtılmıştır. Prefabrike sistemlerde üretimin yapıldığı yere göre, bileşenlerin ağırlık ve boyutları açısından, taşıyıcı sistemin kuruluş şekline göre ve sistemin üretim ve pazarlaması bakımından sınıflandırılması yapılmıştır. Tezin ağırlıklı kısmını kapsayan prefabrike panel sistemler tek tek tanıtılmıştır. Panel sistemlerin üretim metodları, üretimde kullanılan kalıplar ve kaldırma, taşıma araçları ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Hazır elemanların depolanması bağlamında kullanılan yöntem ve araçlar panoların taşıma şekilleri, taşıma araçları, taşıma süreci incelenmiştir. Beton bünyeli prefabrike panel sistemlerin düğüm noktalarını statik ve geometrisi yakından ele alınmıştır. Prefabrike panellerde oluşturulan örnek bir yapının uygulaması yapılmış, tüm düğüm nokta detayları irdelenmiştir. Bununla birlikte prefabrike sistemlerin diğer bir konusu olan iskelet sistemlerin tanımı, nasıl oluştuğu ve düğüm noktaları gibi detaylara da değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study, prefabricated systems, which are industrialized building production systems, has reached a certain point in our country by developing in the historical process. However, this point, which the sector comes from, is compared to the world averages in terms of the share of the total construction sector in our country. It is observed that it is not widespread. Fast manufacturing, economic, high quality, rational use of resources can be used rational techniques, the most reasonable techniques should be used to close the structure gap. In this study, the design of the nodes in prefabricated construction systems and the prefabricated panel systems which constitute a wing of it are discussed. prefabrication process of development in the world and Turkey, industrialization and prefabrication t-NI me, the issue is dealt with classification of prefabricated system with basic features. Industrial systems, standards, modular coordinating, prefabricated construction techniques which are one of the main elements of the study are introduced. Prefabricated panel systems covering the weighted part of the thesis have been introduced one by one. Production methods of panel systems, molds used in production and lifting and transportation vehicles are explained in detail. Methods and tools used in the context of storage of readymade elements are examined. The static and geometry of the nodes of the prefabricated panel systems of concrete structures are handled closely. Prefabricated panels were prepared in a sample structure, all node point details are examined.