Ülkemizde tüketilen kahvaltılık gevrek ürünlerinin glisemik indeks ve protein sindirilebilirliklerinin in vitro gastrointestinal sistem ile incelenmesi
Investigation of the glycemic index and protein digestibility of breakfast cereal product which consumed in turkey by in vitro gastrointestinal system
- Tez No: 544847
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Biyokimya, Nutrition and Dietetics, Biochemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı; kahvaltılık gevrek içeriklerinin glisemik indeks ve protein sindirilebilirliklerine olan etkisinin incelenmesidir. Analiz edilen farklı marka ve içerikteki 12 kahvaltılık gevrek; İstanbul'daki farklı marketlerden alınmıştır. Kahvaltılık gevreklerin glisemik indeksleri ve protein sindirilebilirlikleri; insan sindirim sistemi model alınarak hazırlanan in vitro gastrointestinal sindirim metotları ile İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Ar-Ge Labaratuarı'nda analiz edilmiştir. Etikette yazan protein miktarları 7.1-10.9 g/100g arasında iken toplam protein tayini ile hesapladığımız protein miktarları 4.8-11.4 g/100g arasında değişmektedir. Glisemik indekste referans aldığımız beyaz ekmeğin glisemik indeksi 66 iken; kahvaltılık gevreklerin glisemik indeksleri 58-72 aralığında değiştiği gözlenmiştir. Numunelerin protein sindirilebilirlikleri ise %65-95 arasında bulunmuştur. Yapılan analizler üç paralel olarak çalışılmıştır ve verilerin istatistiksel analizleri için TUKEY testinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is; The aim of this study was to investigate the effect of breakfast cereal contents on glycemic index and protein digestibility. 12 breakfast cereals of different brands and contents analyzed; It is taken from different markets in Istanbul. Glycemic indices and protein digestibility of breakfast cereals; The human digestive system was prepared by in vitro gastrointestinal digestion methods and analyzed at Istanbul Sabahattin Zaim University R & D Laboratory. While the protein content of the label is between 7.1-10.9 g / 100g, the amount of protein we calculate with total protein determination varies between 4.8-11.4 g / 100g. The glycemic index of the white bread we refer to in the glycemic index was 66; The glycemic indices of breakfast cereals varied between 58-72. Protein digestibility of the samples was found between 65-95%. The analyzes were performed in three parallel and TUKEY test was used for statistical analysis of the data.