Sıçanlarda dil kesisi onarımında 2-oktil siyanoakrilat kullanımının yara iyileşmesine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of tongue laceration repair using 2-octyl cyanoacrylate on wound healing in rats
- Tez No: 544864
- Danışmanlar: DOÇ. TOLGAR LÜTFİ KUMRAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Dil kesileri acil servislerde sık karşılaştığımız, özellikle pediyatrik popülasyonda müdahalesi zahmetli ve bazen müdahale için genel anestezi gerektirebilen durumlardır. 2-oktil siyanoakrilat (OCA) cilt kesilerinde yaygın olarak kullanılan bir doku yapıştırıcısı materyalidir. Bu çalışmanın amacı, dil kesilerinin onarımında OCA kullanımının etkinliğini hayvan modelinde araştırmak, bu materyalin etkinliğini geleneksel sütürasyon işlemiyle karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Bezmialem Vakıf Üniversitesi Deneysel Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin Deney Hayvanları Laboratuvarı'nda gerçekleştirildi. 24 adet Sprague Dawley cinsi sıçanın dillerine 15 numara bistüri ile kesiler yapıldı. Dil kesisi yapılan sıçanlar iki gruba ayrıldı. Grup 1 (n=12) OCA ile, Grup 2 (n=12) 5/0 Vicryl ile sütüre edilerek onarıldı. Bu onarım sırasında her bir sıçan için süre tutuldu. OCA ile onarılan 12 sıçanın 6 tanesinin (n=6) dilleri postoperatif 5. günde, geri kalan 6 tanesinin (n=6) postoperatif 21. günde; 5/0 Vicryl ile sütüre edilen 12 sıçanın 6 tanesinin (n=6) dilleri postoperatif 5. günde, geri kalan 6 tanesinin (n=6) ise postoperatif 21. günde eksize edilerek histopatolojik incelemeye gönderildi. Bulgular: Kesi onarımı sırasında harcanan süre OCA grubunda Vicryl grubuna göre istatistiksel olarak daha kısa bulundu (p0.05); iltihabi hücre ve yabancı cisim bulgusu sütür ile onarılan grupta daha az çıkmıştır (p=0,006 ve p=0,015). Yirmi birinci gün epidermal rejenerasyon, inflamasyon, iltihabi hücre, fibroblastik hücre, ödem, dev hücre, yabancı cisim, fibrin, ülserasyon, abse, granülasyon gibi patoloji bulguları arasında da istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır (p>0.05) Sonuç: Dil kesilerinin OCA ile onarımı hızlı, pratik ve güvenli bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Aim: Tongue lacerations are common in emergency services, especially in the pediatric population, which may be laborious and sometimes require general anesthesia for intervention. 2-octyl cyanoacrylate is a tissue adhesive material commonly used in skin incisions. The aim of this study is to investigate the efficacy of 2-octyl cyanoacrylate in the animal model in the repair of tongue lacerations and to compare the effectiveness of this material with the conventional suturing procedure. Material and methodes: This study were carried out in Experimental Animal Laboratory of Experimental Research and Application Center of Bezmialem Foundation University. 24 Sprague Dawley rats were treated with number 15 scalpels, 12 tongue incisions were repaired with 2-octyl cyanoacrylate and 12 tongue incisions were sutured with 5/0 Vicryl. During this repair, the time was kept for each rat. 12 tongues that were repaired with 2-octyl cyanoacrylate were excised on postoperative 5th and 21st day; 12 tongues sutured with 5/0 Vicryl were excised on the postoperative 5th and 21st day for histopathological examination. Results: The time spent in the incision repair was significantly shorter in the 2-octyl cyanoacrylate group than in the Vicryl group (p 0.05). Inflammatory cell and foreign body findings were less in the group repaired with suture (p = 0.006 and p = 0.015). On the 21st day, there was no statistically significant difference between two groups in epidermal regeneration, inflammation, inflammatory cell, fibroblastic cell, edema, giant cell, foreign body, fibrin, ulceration, abscess, granulation (p> 0.05). Conclusion: Repair of tongue incisions with 2-octyl cyanoacrylate is a fast, practical and safe method.