Lojistik performansın ve reklamların satın alma öncesi ve sonrası tüketici davranışlarına etkisi
The effect of logistics performance and advertisements on consumer behavior before and after purchasing
  1. Tez No: 544887
  2. Yazar: ALP ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE YANGINLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Geçmişten günümüze bireyler ve topluluklar, çevresi ile sürekli etkileşim halinde olmuştur. Bilimde ve sanayide yaşanan gelişmeler ile birlikte tüketici davranışları derinden etkilenmiştir. Tüketiciler artan rekabet ile birlikte işletmeler ve markaların çoğalması sonucunda çeşitli değişkenlerin de etkisinden kalarak satın alma davranışı göstermektedirler. Bu değişkenlerden işletmelerin üretim öncesi dönemden başlayıp, çıktının tüketiciye ulaştırılmasını sağlayan süreci değerlendiren lojistik performans ile çıktıyı tüketiciye sunarak satış oluşturmayı ifade eden reklam, tüketici davranışını etkileyen iki kavram olarak önemini korumaktadır. Bu araştırmada tüketici davranışını etkileyen sebeplerden lojistik performans ve reklam ile tüketicilerin satın alma öncesi ve sonrası davranışlarına olan etkisini ortaya koyarak literatüre katkı sağlamak amaçlanmıştır. Araştırmada İstanbul ili sınırları içinde bulunan akaryakıt, inşaat, bankacılık, madeni yağ, reklam ve sağlık sektöründe aktif olarak çalışan 150 katılımcıya anket yöntemi uygulanmış olup toplanan veriler SPSS ile analiz edilmiştir. Araştırmada güvenilirlik ve geçerlilik testleri ile birlikte korelasyon ve regresyon testleri uygulanmıştır. Ulaşılan sonuçlara göre lojistik performansın ve reklamın satın alma öncesi ve sonrası tüketici davramışları ile arasındaki anlamlı pozitif ilişki desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
From past to present, individuals and communities have been in constant interaction with their environment. Consumer behavior has been deeply affected by developments in science and industry. Consumers, as a result of the increasing competition with the increasing number of businesses and brands, are also influenced by various variables and show purchasing behavior. These variables, starting from the pre-production period, delivering the output to the consumer that evaluates the process of logistic performance and advertising which represents the creation of sales by presenting the output to the consumer, remains important as two concepts that affect consumer behavior. In this research, it is aimed to contribute to the literature by showing the effects of logistics performance and advertising on consumers before and after purchasing. In this study, 150 participants who were active in the fuel, construction, banking, mineral oil, advertising and health sectors within the boundaries of Istanbul were applied the survey method and the collected data were analyzed with SPSS. Correlation and regression tests were applied in the study along with reliability and validity tests. According to the results, the positive relationship between the logistics performance and the advertising before and after the purchase has been supported.