Genç erişkinlerde internet bağımlılığı düzeyleri ile sosyal görünüş kaygısı ve yalnızlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between internet addiction levels and social apperance anxiety and loneliness levels in young adults
- Tez No: 544894
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL ERYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmanın amacı genç erişkinlerde internet bağımlılığı düzeyleri ile sosyal görünüş kaygısı ve yalnızlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Ek olarak, araştırmada bireylerin cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim düzeyi gibi değişkenlerine göre internet bağımlılığı, sosyal görünüş kaygısı ile yalnız düzeyleri arasında bir farklılık olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırmanın evreni İstanbul İlinde bulunan Kadıköy ve Üsküdar ilçelerinde yaşayan bireyler oluşmaktadır. Elde edilen verilerin analizinde Bağımsız Örneklem T, Anova ve Pearson Koreslasyon Testleri kullanılmıştır. Araştırmada sosyo-demografik özelliklere göre bakıldığında; bireylerin yaşları arttıkça internet bağımlılığı ölçeğinden aldıkları puanların düşmekte olduğu görülmüştür. Bekar olan bireylerin internet bağımlılığı ölçeğinden aldıkları puanların evli olan bireylerin internet bağımlılığı ölçeğinden aldıkları puanlara oranla daha yüksek olduğu, üniversite mezunu ve altı olan bireylerin internet bağımlılığı ölçeğinden aldığı puanların yüksek lisans mezunu olan bireylerin internet bağımlılığı ölçeğinden aldığı puanlara göre daha yüksek olduğu gibi sonuçlara ulaşılmıştır. Bireylerin sosyal görünüş kaygısı ölçeğinden aldıkları puanlar arttıkça, bireylerin internet bağımlılığı ve yalnızlık ölçeklerinden aldıkları puanların da artmakta olduğu görülmüştür. Ayrıca; bireylerin internet bağımlılığı ölçeğinden aldıkları puanlar arttıkça bireylerin yalnızlık ölçeğinden aldıkları puanların da artmakta olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study's aim is to examine the relationship between social appearance anxiety and loneliness level with internet addiction level. Besides, the effects of variables such as their sex, age, marital status and level of education on internet addiction, social appearance anxiety and loneliness level are examined. The population of the study is individuals who live in Kadıköy And Üsküdar, Istanbul. Unpaired T, Anova and Pearson Correlation Tests are used in the analysis of data. When the socio-demographic characteristics analyzed, it is found out that as individuals' age increase, their scores on internet addiction scale decrease, single ones have higher scores on internet addiction scale than married ones, university graduates have higher scores on the same scale than masters degree graduates. In addition, it is seen that as individuals' scores on social appearance anxiety scale increse, their scores on internet addiction scale increase, as their social appearance anxiety scale scores increase, their scores on loneliness scale increase too, and as their internet addiction scale scores increase, their scores on loneliness scale increase.