Genç erişkinlerde (19-25 yaş) sosyal medya bağımlılığının görünüş kaygısı ve beden saygısı ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of social media addiction with appearance anxiety and body esteem in young adults (19-25 years old)
- Tez No: 763969
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN KARAOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ NUR DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Sosyokültürel boyutları olan sosyal medyanın en önemli etkilerinden biri kullanıcılara ideal bedeni sunması ve diğerlerinin bedenleriyle kendi bedenini karşılaştırmaya imkân tanımasıdır. Bu çalışmada sosyal medya kullanan 19-25 yaş arası genç erişkinlerin sosyal medya bağımlılık düzeyleri ile fiziksel görünüşleri ile ilgili kaygıları ve beden saygıları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve yöntem: Tanımlayıcı nitelikteki bu çalışmaya yüzde beş hata payı %95 güven aralığı ile en az 377 genç erişkinin dahil edilmesi planlandı. Oluşturulan anket formu, bu yaş grubunun yoğun olarak bulunduğu üniversite kampüsü ve şehir merkezinde yüz yüze görüşme yöntemiyle uygulandı. İlaveten Google Forms ve online anket formu da sosyal medya ile paylaşıldı. Anket formu; sosyodemografik bilgiler, ilgi-istek kaybı soruları ile yeme bozukluğu riskine yönelik sorular, Sosyal Medya Bağımlılık Ölçeği Erişkin Formu, Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği, Ergenler ve Yetişkinler İçin Beden Saygısı Ölçeği'ni içermekteydi. SPSS (Statistical Package for Social Sciences for Windows) 20.0 programı kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: One of the most important effects of social media, which has socio-cultural dimensions, is that it offers users the ideal body and allows them to compare their own body with the bodies of others. In this study, it was aimed to evaluate the relationship between social media addiction levels and their concerns about their physical appearance and body esteem of young adults aged 19-25 years who use social media. Material and Method: At least 377 young adults were planned to be included in this descriptive study, with a 5 percent margin of error and a 95% confidence interval.The created questionnaire was applied by face-to-face interview method in the university campus and city center where this age group is concentrated. In addition, google forms and online survey form were shared with social media.Survey form; sociodemographic information, questions about loss of interest and eating disorder risk, Social Media Disorder Scale Adult Form, Social Appearance Anxiety Scale, Body Esteem Scale for Adolescents and Adults. It was analyzed using SPSS (Statistical Package for Social Sciences for Windows) 20.0 program. A p value of