Şüphe feshi
Termination on Ground of Suspicion
- Tez No: 544912
- Danışmanlar: PROF. DR. M. FATİH UŞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 307
Özet
İş sözleşmesi, taraflar arasındaki güven ilişkisine dayanmaktadır. Dolayısıyla taraflar, güveni sarsacak durumlar söz konusu olduğunda, aralarındaki iş ilişkisini devam ettirmek istemezler. İşte bu durumda, şüphe feshi önem arz etmektedir. Mevzuatımızda şüphe feshine ilişkin doğrudan bir düzenleme bulunmamaktadır. Ancak mevcut düzenlemeler, şüphe feshini mümkün kılmaktadır. Şüphe feshinde işveren, ispatlanmış vakıalara dayanmamakta, gerçekleşen bir vakıa nedeniyle duyduğu şüphe neticesinde güveninin sarsıldığını ortaya koymaktadır. Şüphe feshi, işverenin güveninin sarsılması gibi sübjektif bir kavrama dayandığı için, şartlarının titizlikle ve sıkı bir şekilde tespit edilmesi ve her somut olayda değerlendirilmesi gerekir. Şüphe feshinin şartları, genel olarak, belirli bir vakıanın varlığı, şüphe ve işverenin aydınlatma yükümlülüğü şeklinde sıralanabilir. İşbu çalışmada, şüphe feshinin hukuki niteliği, şartları ve sonuçları Türk ve Alman kaynakları kullanılarak, ayrıntılı şekilde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Employment contract is based on the trust relationship between the parties. Therefore, the parties may not want to maintain the working relationship when their trust was undermined by the other party. In this case, the concept of termination of contract on ground of suspicion has importance. There is any explicit regulation in Turkish Law about the termination of employment contract on ground of suspicion. Nevertheless, existing regulations make this type of termination possible. The employer does not base on proven facts in the termination on ground of suspicion. He/She shows that his/her trust was damaged because of the suspicious facts. The conditions of the termination on ground of suspicion must be carefully and strictly determined and evaluated in each case. For the reason that it is based on a subjective notion. In general, the conditions of suspicion can be listed as the existence of a particular case, suspicion and the employer's obligation to clarify. In this study, the legal nature, conditions and results of the termination of employment contract on ground of suspicion are discussed in detail using Turkish and German sources.