İş hukukunda şüphe feshi: Yargıtay kararları ışığında bir değerlendirme
Termination of doubt in Labor law, an assessment in the light of the decisions of the Supreme Court
- Tez No: 664372
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN MAHİROĞULLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
İş sözleşmeleri tarafların birbirlerine karşı yerine getirmekle mükellef oldukları edimleri içeren temelini karşılıklı güven olgusunun oluşturduğu yazılı kaynaklardır. İş sözleşmelerinin tarafı olan özellikle işveren için iş sözleşmesinin devamlılığı konusundaki en önemli unsur güvendir. Güven olgusunun geçerli yahut haklı bir sebep ile temelinden sarsılması ve bu duruma giderilemez bir şüphenin sebebiyet vermesi halinde sözleşmenin feshi durumunda ''şüphe feshi'' kavramı karşımıza çıkmaktadır. Şüphenin sebep olduğu fesihlerin öncesi ve sonrasında oluşan durumlar, şüpheye sebep olan haller ve bu hallerin varlığı ile işçi ve işverene yüklenen ispat yükü, işverenin şüpheyi gidermek için elinden gelen çabayı göstermiş olması gerekliliği gibi yükümlülükler,soyut bir kavram olması sebebiyle şüphe feshinin masumiyet karinesi ile ilişkisi ve fesih sonrası tarafların hukuki kayıp veya kazanımları nelerdir? sorularına cevap aradığımız çalışmamızda şüphe feshi kavramının tarihçesi, bizim ve diğer ülke mevzuatlarındaki durumu karşılaştırmalı bir şekilde ve son bölümde yer vermiş olduğum Yargıtay kararları değerlendirmeleri ışığında tüm yönleri ile açıklanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Employment contracts contain the actions that the parties are responsible for performing against each other and these written sources are on the basis of mutual trust. Trust is the most important factor in the continuity of the employment contract, especially for the employer, who is a party to employment contracts. If the issue of trust is damaged for a justified or valid reason and causes doubt, the contract may be terminated. At this stage , the concept of“ ternination of doubt”appears. What happened before and after terminations caused by suspicion, all situations that cause suspicion and the burden of proof imposed on the worker and the employer with the existence of these situations, obligations such as the employer's effort to eliminate the doubt are an abstract concept. Since it is an abstract concept, what are the relationship between suspicion and the presumption of innocence and the legal gains and losses of the parties after termination? The history of the termination of doubt concept, which we seek to answer such questions, should be compared in our own country and in the legislation of other countries. It is aimed to explain the evaluations of the Supreme Court decisions mentioned in the last section in all aspects.