İş sözleşmesinin geçerli nedenle feshinde ispat
Proof in termination of labour contract with valid reason
- Tez No: 908893
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE AKKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
İşçinin işini güvence altına alan ve keyfiliğin önüne geçmeyi amaçlayan iş güvencesi hükümleri işverenin fesih hakkını sınırlamaktadır. Türkiye tarafından onaylanan Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) 158 sayılı Hizmet İlişkisine Son Verilmesi Sözleşmesi ve 4857 sayılı İş Kanunu ile iş sözleşmesinin feshinde geçerli bir nedene dayanılması gerektiği ve geçerli bir nedene dayanıldığını ispat yükünün işveren üzerinde olduğu düzenlenmiştir. Üç bölümden oluşan çalışmamızın ilk bölümünde temel ispat kurumları olan ispata ilişkin yükler ile ispatın konusu, türleri ve hukuka aykırı deliller hakkında genel bilgi verilecektir. Çalışmamızın ikinci bölümünde İş Kanunu'nun 18'inci maddesinde yer alan iş güvencesinin şartlarının ispatı, feshin söz konusu olup olmadığının ispatı ve iş sözleşmesinin fesih usûlünün ispatı üzerinde durulacaktır. Çalışmamızın üçüncü bölümünde ise İş Kanunu'nun 18'inci maddesinin gerekçesinde örneklenen geçerli nedenler esas alınarak işverenin feshi gerçekleştirdikten sonra ispat yükünü yerine getirirken yararlanması gereken ispat araçları ve özel bir hal olan şüphe feshi üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
Employment security provisions, which secure the employee's job and aim to prevent arbitrariness, limit the employer's right of termination. The International Labour Organization (ILO) Convention No. 158 on Termination of Employment Relationship approved by Turkey and the Labour Law No. 4857 stipulate that the termination of the employment contract must be based on a valid reason and the burden of proof is on the employer. In the first part of our study, which consists of three parts, general information will be given about the burdens of proof, which are the basic proof institutions, the subject matter of proof, types of proof and illegal evidence. In the second part of our study, it will be emphasized on proving the conditions of employment security in Article 18 of the Labor Law Code, proving whether termination is possible, and proving the termination procedure of the employment contract. In the third part of our study, based on the valid reasons exemplified in the justification of Article 18 of the Labour Law, the means of proof that the employer should benefit from while fulfilling the burden of proof after the termination and the termination of suspicion, which is a special case, will be discussed.