Batı Karadeniz Tuna bölgesinde denizde toplanan iki boyutlu sismik hattın veri işlem aşamasında De-Ghost uygulamasının migrasyona etkisi
The effect of de-ghost application on the migration in the process stage of 2D seismic line at the sea in Tuna region of West Black Sea
  1. Tez No: 544952
  2. Yazar: KUTLUAY SELÇUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ KURTULUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Son 50 yıldır, hayalet dalgacığın veri işlem aşamasındaki eliminasyonu birçok bilim adamı tarafından ele alındı. Problemin teorik anlayışı ve çözümü bulunmuş, ancak pratikte uygulama başarılı olmamıştır. Sonuç olarak, mühendislerin veri toplama esnasında hayalet dalgacık etkisini ortadan kaldırmak için genişletilmiş bir bant genişliğine ve streamer dizaynına ihtiyacı vardı. Bu yeni süreç elde edilen verilerin kalitesini de yükseltmiş oldu. Sismik spektrumun genişletilmiş alçak ve yüksek frekanslı kısımları, farklı empedans katmanlarını ayırmak için bile sismik yorumlamada muazzam bir iyileşme sağlamıştır. Yeniden sismik veri toplamak pahalı olacaktı, peki durumda yerbilimciler hali hazırda elde edilen ve geleneksel metotlarla toplanan verileri ne yapabiliriz, sorusu ile karşılaşacaklardı. Yerkürede toplanan binlerce kilometrelik veri ziyan edilmemeliydi. Hayalet dalgacığı eliminasyonu tekniği daha çok 2009-2011 yılları arasında popüler olmaya başladı. Bu yaklaşım, esas olarak hayalet-zamanlama-derinlik tahminlerindeki hatalar ve hassasiyet nedeniyle çok kararsız kabul edildi. Bugünlerde bâzı şirket ve üniversite hayalet dalgacığı eliminasyonu konusunda birçok yaklaşım önerebiliyorlar. Kodlar, gerçek veriler üzerinde çok büyük limitlerle test edilmektedir, yine de hayalet etkisi gözükebilir, böyle bir durumda sığ alanlarda hayalet dalgacığı eliminasyonu kısım kısım kaldırma yoluna gidilmelidir. Endüstrideki en zararlı yaklaşımı“kara kutu teknolojisi”ve onu takip eden“temizlik veri işlem”dir. Bunun sonucu çoğu zaman katmanların yanlış yorumlanmasına, kuyuların boş çıkmasına ve yorumcunun kendine olan güvenini yitirmesine neden olabilir. Hayalet dalgacığın veri işlemi amplitüd spektrumun dolgunlaştırma ve yumuşamasına yardımcı olur.
Özet (Çeviri)
Over the last 50 years, the process of seismic Ghost elimination has been approached by many scientists. The theoretical understanding and solution of the problem were found, but its practical implementation was not successful. As a results, the engineers were needed to step forward and design steamers which help to eliminate the Ghost during acquisition, and extend the bandwidth. The process strongly uplifted the quality of the acquired data. The extended low and high frequency parts of the seismic spectrum made tremendous improvement in seismic interpretation, even allowing to separate different impedance layers. As to reacquire seismic data again is very expensive, another question faced geoscientists: what should we do with the already acquired by conventional method data? Many thousand kilometers of seismic covering the Globe must not be wasted. A new wave of mathematical Ghost removal became popular in 2009-2011. The approach was considered very unstable mainly because of errors and sensitivity in Ghost-timing-depth estimates. Today we have several companies and universities who suggest diverse approaches for a Ghost elimination. Testing these codes on the real data show very big limitations: Ghost is still presented, Ghost is partly removed in the shallow part (but not straight after water bottom), no proper restoration of the spectrum removed (e.g. no low frequencies and spectrum still shows that“two wavelets”present; no high frequencies restored). The most harmful approach for the industry is a“black box technology”followed“cleaning process”. It often leads to the wrong impendence layers' interpretation, dry wells, and results in interpreter's reduced confidence. Such a processes often contain spectral whitening and smoothing.