Nitril oksitin 4,7-dihidro-2h-1,3-dioksepin bileşiğine 1,3-dipolar siklokatılma reaksiyonunun incelenmesi
Investigation of the 1,3-dipolar cycloaddition reaction of 4,7-dihydro-2h-1,3-dioxepine compound of nitrile oxide
- Tez No: 544953
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM SANİYE KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada; reaksiyon sırasında üretilen nitril oksitin 4,7-dihidro-2H-1,3-dioksepin bileşiğine 1,3-dipolar siklokatılma reaksiyonu ile 3-(sübstitüefenil)-3a,4,8,8a-tetrahidro-[1,3]dioksepino [5,6-d] izoksazol bileşikleri sentezlendi. Sentezlenen izoksazol türevi bileşiklerin yapısı ATR-FTIR (Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektrometresi), HRMS (Yüksek Çözünürlüklü Kütle Spektrometresi), 1H ve 13C NMR (Nükleer Manyetik Rezonans) ile aydınlatıldı. Sentezlenen izoksazol bileşiklerinin 13C NMR kimyasal kayma değerlerine sübstitüentin etkisi SSP (tek sübstitüent parametresi) ve DSP (çift substituent parametresi) analizleri ile belirlendi. SSP sonuçlarına göre; C4 (r= -0,947), C9 (r= 0,954) ve C10 (r= 0,994) karbonlarında σ, C=N (r= -0,979) ve C5 (r= -0,912) karbonlarında σI, C7 karbonunda ise σ+ Hammett sübstitüent sabitleri (r= 0,986) ile daha iyi korelasyon vermişlerdir. Sübstitüentin etkisine, indüktif ve rezonans etkilerin katkılarının ayrı ayrı incelenmesi amacıyla F, R, σI ve σR sabitleri kullanılarak DSP analizi uygulandı. DSP eşitliği C4 karbonu dışındaki diğer karbonlarda SSP eşitliği ile karşılaştırıldığında korelasyon sonuçlarında önemli bir gelişme sağlamaktadır. C4 karbonunun kimyasal kayma değerleriyle ise zayıf korelasyon (r
Özet (Çeviri)
In this work, compounds of 3-(substituted phenyl)-3a,4,8,8a-tetrahydro-[1,3]dioxepino[5,6-d] [1,2] isoxazole have been synthesized by 1,3-dipolar cycloaddition reaction of in the 4,7-dihydro-2H-1,3-dioxepine compound which produced nitrile oxide during the reaction. The structure of the synthesized isoxazole derivative compounds was elucidated by ATR-FTIR (Fourier Transform Infrared Spectroscopy), HRMS (High Resolution Mass Spectrometry), 1H and 13C NMR (Nuclear Magnetic Resonance Spectroscopy). The effect of the substituent on the 13C NMR chemical shift values of synthesized isoxazole compounds was determined by SSP (Single Substituent Parameter) and DSP (Dual Substituent Parameter) analysis. According to the results of SSP, they have shown a better correlation with σ in C4 (r= -0.947), C9 (r= 0.954) and C10 (r= 0.994), σI in C=N (r= -0.979) and C5 (r= -0.912) and in C7 (r= 0.986) σ+ Hammet substituent constants (r = 0.986). In order to investigate the contribution of inductive and resonance effects seperately, DSP analysis was applied by using F, R, σI and σR constants. The DSP equation does provide significant improvement in fit when compared to the single parameter treatment, except for C4 carbon. The chemical shift of C4 carbon has shown poor correlation (r