6. sınıf din kültürü ve ahlak bilgisi dersinde 'İslam'ın sakınılmasını istediği bazı davranışlar' ünitesinin öğretiminde kavram karikatürü destekli probleme dayalı öğrenme yönteminin etkisi
The effect of concept cartoon assisted problem based learning method in teaching the unit 'some behaviors Islam requires avoiding' in religious culture and ethics for 6th grades
  1. Tez No: 544951
  2. Yazar: HATİCE BÜŞRA ERİM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN ALPASLAN SULAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Günümüz dünyasında bilgi ve teknoloji çok hızlı bir şekilde değişim yaşamaktadır. Bu değişim eğitim-öğretimin merkezi olan okullarda da kendini göstermiş, eğitimcilerin kendini yenilemeleri ve daha verimli ders ortamları hazırlamaları gerekmiştir. Bu bağlamda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersinde de yenilik arayışına gidilmesi, dersin içerisinde yer alan soyut ve anlatıma dayalı konuların daha zevkli ve verimli olması için Kavram Karikatürü ve Probleme Dayalı Öğrenme yöntemi birlikte kullanılarak bir çalışma yapılmıştır. Çalışma, 2017-2018 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde Konya ilinde bulunan bir devlet okulunda 12 saatlik süreyle 6 hafta uygulanmıştır. Çalışmada ön test- son test kontrol gruplu deneysel desen ile nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Deneysel desen kısmında başarı testi ve ahlaki olgunluk ölçeğiyle kavram karikatürü destekli probleme dayalı öğrenmenin etkililiği belirlenmiştir. Nitel kısımda ise öğrencilerin görüşleri alınmıştır. Araştırma sonuçlarına göre kontrol grubu öğrencilerinin başarı testinden aldıkları ön test ve son test puanları arasında anlamlı bir farklılık olduğu belirlenmiştir. Deney grubu öğrencilerinin de başarı testinden aldıkları ön test ve son test puanları arasında anlamlı bir farklılık olduğu belirlenmiştir. Bu artış, bağımsız gruplar t-testinin sonucuna göre deney grubunun lehine olmuştur. Kavram karikatürü destekli probleme dayalı öğrenme yöntemi uygulanan deney grubu öğrencilerinin ahlaki olgunluk ölçeğinden aldıkları ön test ve son test puanları arasında anlamlı bir fark olduğu belirlenmiştir. Kontrol grubu öğrencilerinin ahlaki olgunluk ölçeğinden aldıkları ön test ve son test puanları arasında anlamlı bir farklılık olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's world, information and technology are changing very quickly. This change has also been evident in the schools which are the center of education and made the educators to renew themselves and provide more efficient educational environments. In this context, a study has been carried out by using Concept Cartoon and Problem Based Learning method together in order to seek innovation, enable the abstract and narrative based subjects more enjoyable and efficient in Religious Culture and Ethics. The study was carried out in a public school in the province of Konya in the second period of the academic year 2017-2018 for a period of 12 hours and for 6 weeks. In this study experimental pretest-posttest control group design and qualitative research method were used. In the experimental design part, the effectiveness of concept cartoon assisted problem based learning method were determined by achievement test and moral maturity scale. However, in the qualitative part, students' opinions were taken. According to the results of the research, it was determined that there has been a significant difference between the pretest and posttest scores of the control group students. There has also been a significant difference between the achievement test pretest and posttest scores of the experimental group students. This increase was in favor of the experimental group according to the results of independent groups t-test. It was determined that there was a significant difference between the pretest and posttest scores taken from the moral maturity scale of the experimental group students to whom concept-based supported problem-based learning method applied. It was determined that there was no significant difference between the pretest and posttest the moral maturity scale scores of the control group students.