6. sınıf Türkçe derslerinde atasözü öğretiminde metin ve görsel kullanımının farkı ve bunun öğrenci başarısına etkisi (Bayat ilçesi örneği)
The difference between the use of text and visual materials in teaching of proverb in the 6th grade Turkish language and its effect on student success (The example of Bayat district)
- Tez No: 544957
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKİ GÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırma Türk kültürünün ayrılmaz bir parçası olan ve Türk dilinin güzellik ve zenginliklerini içinde barındıran atasözlerinin öğretiminde görsel ve metin kullanımının farkı ile bunun öğrenci başarısına etkisini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Birbirini tamamlayan ve bu nedenle ayrılmaz bir bütün olarak kabul edilen kültür ve dil ilişkisinde, kültür aktarıcılığı yapan dilin bu konudaki en büyük yardımcısı atasözleridir. Dil öğretiminde öncelikli sırada yer alan Türkçe dersinde bu nedenle atasözü öğretimine ağırlık verilmelidir. Araştırmada deneme modeli kullanılmıştır. Çorum'un Bayat ilçesindeki üç merkez okulun altıncı sınıflarından ikişer şube çalışmaya dâhil edilmiştir. Araştırmada üç sınıfa atasözleriyle ilgili görsel kartlar kullanılarak kalan üç sınıfa ise atasözlerini çağrıştıran metinler okunarak beş hafta boyunca atasözü öğretimi yapılmıştır. Gruplara öğretim öncesi ve sonrasında başarı testi uygulanmış, öncesinde gruplar arasında anlamlı bir farklılık yokken uygulama sonunda görsel kartların kullanıldığı grubun lehine anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir. Buna bağlı olarak da görsel materyal kullanımının atasözü öğretiminde daha etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Bunun yanında doküman metodu kullanılarak atasözlerinin dil-kültür ilişkisindeki yeri ve önemine de değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research is conducted to determine difference between the use of text and visual materials in teacing of the proverbs, which are an integral part of Turkish culture and contain the beauty and richness of Turkish language, and its effect on student achievement. In the relationship between culture and language which is complementary and therefore accepted as an inseparable whole, the greatest supporter of the language that conveys culture, is the proverbs. It should be concentrated on the teaching of the proverbs in the Turkish language lesson which takes priority in language teaching. The experimental method is used in this research. Two each branches from sixth grades of three central schools in Bayat district of Çorum province are included in the study. In the research, for five weeks, it has been given proverbs teaching to three classes by using visual cards, and to the other three classes by reading texts related to the proverbs. Success test has been applied to groups both before and after teaching, prior to application there is no significant difference between the groups, but at the and of the application, there is a significant difference in favor of the group in which the visual cards were used. Therefore, it is concluded that the use of visual materials is more effective in teaching of the proverbs. Besides, it is also mentioned both the place and importance of the proverbs in language – culture relation by using document method.