Konvolüsyon kod ile OFDM ve MIMO-OFDM sistemlerinin yazılım tanımlı radyo ile uygulaması
Usrp implementati̇on of convolutionally encoded OFDM and MIMO-OFDM
- Tez No: 544971
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SITKI ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Dördüncü nesil (4G) kablosuz iletişim sistemleri MIMO (Multiple Input and Multiple Output) ve OFDM (Orthogonal Frequency Division Multiplexing) olmak üzere iki ana tekniği kullanmaktadır. Bu iki teknik birleştirilerek, daha yüksek kapasite ve veri hızı sağlayan OFDM-MIMO sistemi olarak bilinen daha iyi bir sistemin oluşmasına yol açmıştır. Bu tez çalışmasında, iletişim kanalları üzerinden gönderilen veri akışında oluşabilecek hatayı düzeltmek için kanal kontrol kodlarından konvolüsyon kodu kullanan, OFDM ve OFDM-MIMO sistemlerinin BER (Bit Error Rate) performans analizi yapılmıştır. Analiz yaparken AWGN (Toplamsal Beyaz Gauss Gürültülü), Rician ve Rayleigh kanallar kullanılmıştır. Matlab yazılımıyla gerçekleştirilen benzetim sonuçlarında OFDM-MIMO sistemin OFDM sistemine kıyasla daha iyi performans elde edildiği gözlemlenmiştir. Ayrıca, bu çalışma deneysel olarak, iki yazılımsal radyo, USRP B210 (Universal Software Radio Peripheral), kullanılarak gerçeklenmiştir. Deneysel çalışmada SISO tekniği ile MIMO tekniği ayrı ayrı kullanılmıştır. Her iki yöntemde gönderilen mesajlar hatasız olarak alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Fourth-generation (4G) wireless communication system is based on two main techniques which are MIMO (Multiple Input and Multiple Output) and OFDM (Orthogonal Frequency Division Multiplexing). The combination of these two techniques lead to a better system known as OFDM-MIMO system providing higher capacity and data rate. This thesis demonstrates the performance of the BER (Bit Error Rate) of OFDM system and OFDM-MIMO system using convolution code to encrypt the data stream that can be sent over communication channels. Simulation is made on Matlab using three different channels (AWGN, Rician and Rayleigh). The simulation results show that the combined system has better performance compared to OFDM system. This work practically was done by using two USRPs B210 (Universal Software Radio Peripheral) for transmitting and receiving, MIMO technique (2x2) was used as well as SISO technique. The transmitted signal is successfully recovered for both techniques.