İç turizm ve Datça yöresinde bir uygulama
Domestic tourism and an application at Datça region
- Tez No: 544972
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEBAHATTİN KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çalışmanın amacı, yerli turistlerin demografik özelliklerini ve tatil profillerini tespit etmek, ziyaret ettikleri yöre ile ilgili sorunları belirlemek ve mevcut sorunlara yönelik çözüm önerileri ortaya koymaktır. Bu amaçla Datça yöresine gelen yerli turistler üzerinde anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Araştırma 2017-2018 yıllarında Mayıs-Eylül ayları arasında uygulanmış ve 420 adet anket elde edilmiştir. Anketlerden elde edilen veriler SPSS istatistik programı aracılığıyla analiz edilmiş ve bulgular ortaya konulmuştur. Araştırma bulgularına göre Datça yöresindeki turistik mal ve hizmetlerin fiyat düzeylerinin yerli turistler tarafından orta seviyede algılandığı belirlenmiştir. Katılımcılara göre yörenin en büyük sorununun sağlık sorunu olduğu tespit edilmiştir. İkinci sırada kaliteli turistik işletmelerin sayıca az olması gelmektedir. Katılımcılar yörede alınması gereken en önemli tedbirin düzensiz ve çarpık kentleşmenin önüne geçilmesi olduğunu ifade etmişlerdir. Diğer önemli gördükleri önlem doğal ve kültürel değerlerin korunması gerekliliği olmuştur. Yapılan çalışma beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde araştırmanın amacına, problemine, önemine, varsayımlarına ve sınırlılıklarına yer verilmiştir. İkinci bölümde turizm ve iç turizm ile ilgili alanyazın oluşturulmuştur. Ayrıca ilgili araştırmalara yer verilmiştir. Üçüncü bölüm, araştırmanın yöntemini oluşturan evren ve örneklem, veri toplama aracı ve teknikleri, veri toplama süreci, verilerin analizi ile ilgili alt bölümleri içermektedir. Dördüncü bölümde araştırmadan elde edilen veriler analiz edilmiş ve değerlendirilmiştir. Beşinci bölümde ise araştırma bulguları doğrultusunda sonuçlar ortaya konulmuş ve öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determine the demographic and travel profiles of the domestic tourists, to examine the problems of destination that the tourists visited and finally to develop recommendations. In the frame of the aim, questionnaire research was applied to domestic tourists who visited Datça province. The research was applied to 420 domestic tourists between May and September in 2017 and 2018. The data were analyzed by using SPSS statistical program and findings were given. The findings revealed that participants perceived the prices of tourism product and services at Datça province at a moderate level. According to the participants, the most important problem of Datça was the health problem. The second one was scarceness of the qualified tourism establishments. Participants expressed that the most important precaution for Datça was to prevent unplanned and skewed urbanization. The other precaution was to preserve natural and cultural values. The study consists of five parts. In the first part of the study, the research problem, the purpose of the study and its importance, assumptions, and limitations were given. The second part consists of related literature. The tourism and domestic tourism concepts were examined deeply and related researches were given at this part. The third part of the study consists of the research's universe and its sample, data collection tools and techniques, data collection process and data analyzing sub-sections. And finally, the results and recommendations were given at the fifth part of the study.