Otel işletmecileri ve yöneticileri gözüyle butik otellerin mimari yapısı (Datça örneği)
Architectural structure of boutiqe hotels from the perspective of hotel operators and managers (The case of Datça)
  1. Tez No: 848296
  2. Yazar: NAGİHAN ÇAVDAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAFER TOPALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmanın amacı, butik otel işletmelerinin tasarımlarını mimari açıdan Datça örneği özelinde incelemektir. Butik oteller son yıllarda otel türleri arasında hızla yayılan çeşitlerden birisi olarak öne çıkmaktadır. Oda sayısı düşük olan butik otellerin temel özelliklerinden birisini müşterilerine ev ortamını ve rahatlığını hissettirmesidir. Bu bağlamda butik otellerde lüks ya da aşırı teknolojik detaylar yer almamaktadır. Bununla birlikte butik otellerin gerek dış gerekse de iç mimarisinde ev sıcaklığı gözetilmektedir. Ancak butik oteller üzerine literatürdeki yetersiz tanımlamaların varlığı ve bunların sonucunda tasarlanan niteliksiz konaklama yapıları, doğru butik otel yaklaşımının benimsemesine ve kullanıcıların doğru tercihler yapmasına engel olmaktadır. Mimarlık ve turizm ara kesitinde yer alan bu çalışmada yapılan yeni tanımlamalarla butik otel işletmelerinin turizm sektöründeki yanlış̧ tanıtımlarına engel olunarak kullanıcıların bilinçli tercih yapmasını sağlamak bu araştırmanın öncelikli hedeflerindedir. Araştırmada Datça ilçesindeki 19 butik otel örnekleminde nitel araştırma yöntemine göre yapılmıştır. Nitel araştırma tekniklerinden ise görüşme metodu kullanılmıştır. Butik otel idareci ve sahiplerinden toplanan veriler dört boyutta analiz edilmiştir: butik otellerin konumları, butik otel mimarisinin özellikleri boyutu, butik otellerin dış mimarisi boyutu ve butik otellerin iç mekân tasarımı boyutu.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the designs of boutique hotel businesses in terms of architecture, in the case of Datça. Boutique hotels have come to the fore as one of the rapidly spreading types among hotel types in recent years. One of the main features of boutique hotels with a low number of rooms is that they make their customers feel at home and comfort. In this context, boutique hotels do not have luxury or excessive technological details. However, home warmth is observed in both the exterior and interior architecture of boutique hotels. Because of the inefficient descriptions about boutique hotels and consequently designed unqualified accomodation buildings, the consistent description of the properties of boutique hotel can not be achieved and consumers can not make the right choices.This work is situated as an intersection of architecture and tourism which aims at reserving the qualification the boutique hotel by considering the new descriptions of the hotels, and this way provides the conscious choice of the consumers. The research was carried out according to the qualitative research method in the sample of 19 boutique hotels in Datça district. One of the qualitative research techniques, the interview method was used. Data collected from boutique hotel managers and owners were analyzed in four dimensions: location of boutique hotels, size of boutique hotel architecture, exterior architecture of boutique hotels, and interior architecture of boutique hotels.