Üniversite öğrencilerinde sosyal medya kullanım özelliklerinin beğenilme arzusu, kendini mükemmeliyetçi gösterme ve sosyal kaygı ile ilişkisi
The relationship between desire for being liked, perfectionist self-presentation and social anxiety with social media usage characteristics in university students
  1. Tez No: 545016
  2. Yazar: BEYZA KÖKLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Günümüzde, internet ve sosyal medya ağlarının kullanımı insan hayatının aklımıza gelebilecek tüm alanlarına yayılmış, hatta kullanımı bir zorunluluk haline gelmeye başlamıştır. Özellikle iletişim, benlik sunumu ve kendini tanıtma alanında oldukça gelişerek eski medya ve iletişim araçlarının yerini alan sosyal medyanın kullanımı, kişiler üzerinde hem sosyal hem psikolojik anlamda büyük etkilere sahiptir. Bu çalışmada, üniversite öğrencilerinin, kullandıkları sosyal medya ağları, bu sosyal medya ağlarını kullanma nedenleri ve bu ağlarda paylaşım yapma nedenlerine göre beğenilme arzusu, kendini mükemmeliyetçi gösterme ve sosyal medyada algılanan sosyal kaygı düzeyleri karşılaştırması yapılmıştır. Sosyal medya ağlarını kullanma sıklığı ve sosyal medya ağlarında paylaşım yapma sıklığı ile yine aynı ölçek sonuçları arasındaki ilişki incelenerek; beğenilme arzusu, kendini mükemmeliyetçi gösterme ve sosyal medyada algılanan sosyal kaygı düzeylerinin birbirleri arasındaki ilişkiye de bakılmıştır. Araştırmanın örneklemini çevrimiçi anket sistemi üzerinden çalışmaya katılan 323 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Veri toplamak adına bazı kişisel bilgileri ve sosyal medya kullanım alışkanlıklarını inceleyen Kişisel Bilgi Formu, Beğenilme Arzusu Ölçeği, Kendini Mükemmeliyetçi Gösterme Ölçeği ve Sosyal Medya Kullanıcıları için Sosyal Kaygı Ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 20 paket programı ile analiz edilmiştir. Yapılan normallik testinde ''Shapiro Wilks'' ve ''Kolmogorow-Smirnov'' testleri uygulanmıştır. Verileri değerlendirme aşamasında ise; kullanılan sosyal medya ağları, sosyal medya kullanım ve paylaşım yapma amaçlarına göre ölçek sonuçları karşılaştırması yapılırken ''Student t-test'', sosyal medya kullanım ve sosyal medyada paylaşım yapma sıklıkları ile ölçek sonuçları karşılaştırmasında ''Spearman korelasyon'' ve ölçek sonuçlarının birbiri ile ilişkisi incelenirken ''Pearson korelasyon'' testleri uygulanmıştır. Güvenirlik analizinde ''Cronbach Alpha'' katsayısı hesaplanmıştır. Araştırmanın sonuçları, bulgular kısmında tablolar ile beraber detaylı bir şekilde sunularak, tartışma ve sonuç bölümünde bu bulgular incelenmiştir. Bu araştırma sonuçlarına göre, beğenilme arzusu, kendini mükemmeliyetçi gösterme ve sosyal kaygı ile sosyal medya kullanım özellikleri arasındaki ilişkinin daha detaylı analizinin yapılabilmesi için daha fazla literatür bilgisine ihtiyaç olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, the use of internet and social media networks has been spread to all the areas we could think of human life and even the use of them has become a necessity. The use of social media, improved especially in the field of communication, self- presentation and self-promotion, replacing the old media and communication tools, has great impacts on people both socially and psychologically. In this study, the social media networks used by university students, the reasons of using and sharing in these social media networks are compared with the desire for being liked, perfectionist self-presentation and the levels of social anxiety perceived in the social media. The relationship between these scale scores and the frequency of using and sharing in these networks has also been examined. Moreover, the relationship between each of the desire for being liked, perfectionist self-presentation and the levels of social anxiety perceived in the social media have been examined. The sample of the study consisted of 323 university students participating in the study through the online survey system. In order to collect data, personal information form which examines some personal information and social media usage habits, Desire for Being Liked Scale, Self-Perfectionism Scale and Social Anxiety Scale for Social Media Users were applied. The data were analyzed by SPSS 20 package program. ''Shapiro Wilk'' and ''Kolmogorov-Smirnov'' tests were applied to test normality. In the data evaluation stage, ''Student t-test'' was applied while comparing the social media networks used by university students, the reasons of social media using and sharing with the scale scores. ''Spearman Correlation'' test was applied while analyzing the relationship between the frequency of social media using and sharing, and the scale results, ''Pearson Correlation'' test was applied to analyze the relationship between each of the scale results. ''Cronbach Alpha'' coefficient was calculated for reliability analysis. The results of the study are presented in detail with the tables in the findings section and these findings are examined in the discussion and conclusion section. According to the results of the research, it has been seen that more literature researches are needed for a more detailed analysis of relationship between desire for being liked, perfectionist self-presentation and social anxiety with social media usage characteristics.