Endometrioid tipte endometrial adenokarsinomlarda fıgo derecelendirmesi, ikili derecelendirme ve modifiye nottingham derecelendirme önerileri, interobserver uyum oranları ve bu sistemlerin prognostik prediktif değerleri
Figo grading of endometrioid endometrial adenocarcinomas, binary and modified nottingham grading recommendations; evaluation of interobserver agreement rates and prognostic predictive values
- Tez No: 545030
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN ORGEN ÇALLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Giriş: Endometrioid endometrial adenokarsinomaların derecelendirmesinde kullanılan FIGO sistemi, değerlendirmesi zor ve subjektiviteye yatkın histolojik özellikler içermektedir. Bu sebeple, tekrarlanabilirliği ve prognostik değeri yüksek alternatif sistemler oluşturmak adına son yıllarda giderek artan çalışmalar mevcuttur. Amaç: Çalışmamızda mevcut FIGO sistemine alternatif olabilecek ikili (binary) ve modifiye Nottingham derecelendirme sisteminin gözlemciler arası uyum oranları ve sağkalım açısından prognostik değerlerinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal-Metod: Histerektomi materyallerinde 2008-2013 yılları arasında endometrioid adenokarsinom tanısı almış (n=273) olgular FIGO, ikili ve modifiye Nottingham derecelendirme sistemlerine göre üç patolog tarafından yeniden derecelendirilmiştir. Alternatif dercelendirme sistemlerinin klinikopatolojik parametreler ile korelasyonu, hastalık spesifik ve nükssüz sağkalıma etkileri tek ve çok değişkenli analizlerle istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Gözlemciler arası uyum FIGO sisteminde hafif (kappa=0,38), ikili ve modifiye Nottingham sistemlerinde orta (kappa=0,49, 0,43) seviyede izlenmiştir. > %50 solid komponent varlığı gözlemciler arasında en yüksek uyuma sahip parametre olarak bulunmuştur (kappa=0,65).
Özet (Çeviri)
Introduction: The FIGO system used for grading endometrioid endometrial adenocarcinomas consists of histological features that are difficult to assess and prone to subjectivity. Therefore, various studies investigating alternative systems with higher reproducibility and prognostic values have been recently published. Objective: To investigate the prognostic value and interobserver agreement rates of the proposed binary and modified Nottingham grading systems. Material and Methods: Hysterectomy slides of patients diagnosed with endometrioid adenocarcinoma between 2008 and 2013 (n=273) were re-graded by three pathologists according to FIGO, binary and modified Nottingham grading systems. Correlation of alternative evaluation systems with clinicopathological parameters and their relationship with disease-specific and recurrence-free survival were evaluated statistically. Results:While interobserveragreementfortheFIGOsystemwasmild(kappa=0.38), binary and modified Nottingham systems demonstrated medium agreement (kappa=0.49, 0.43). The presence of >50% solid component was the most compatible parameter among observers (kappa=0.65).