Sistemik skleroz hastalığında nötrofil/lenfosit oranı, platelet/lenfosit oranı ve ortalama trombosit hacmi ile pulmoner arter basıncı arasındaki ilişki
The relationship between pulmonary artery pressure and neutrophil/lymphocyte rate, platelet/lymphocyte rate and mean platelet volumein systemic sclerosis disease
  1. Tez No: 545038
  2. Yazar: SEDAT ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT EDİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
AMAÇ: Sistemik skleroz nedeni bilinmeyen, gelişiminde vaskülopati, immün aktivasyon ve fibrozisin rol oynadığı, deride progresif kalınlaşma ile karakterize, sistemik bir bağ dokusu hastalığıdır.Küçükveortaçaplıpulmonerdamarlarınobliteratifvaskülopatisi SSk'lıhastalarda izolePAH (pulmonerarteryel hipertansiyon)'aneden olur. Bunun yanında Ssk'lı hastalarda PAH interstisyel fibrozise ve kardiyak tutuluma sekonder olarak da gelişebilir.Son yıllarda MPV,NLR(nötrofil lenfosit oranı), PLR (platelet lenfsoit oran) değerlerinin sistemik inflamasyonun bir göstergesi olabileceği ve birçok kronik inflamatuvar hastalık, maligniteler ve kardiyovasküler hastalıklarda prognoz ile ilişkili olduğu gösterilmiştir.Çalışmamızda inflamasyon ile ilişkili olduğu bilinen sistemik skleroza bağlı pulmoner arteriyel basıncın prognoz ve takibinde; pratik, ucuz ve kolay ulaşılabilir test olan NLR, PLR, MPV' nin kullanılabilirliğini göstermeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakultesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı, FTR-Romatoloji Polikliniğine başvuran ACR/EULAR sınıflama kriterlerine göre sistemik skleroz tanısı almış, tedavi ve takipleri FTR-Romatoloji Polikliniğinde devam etmekte olan , yaşları 18 ile 65 arasında değişen toplam 38 hasta alındı. Hastalar transtorasik EKO'da bakılan sPAB değerlerine göre 2 gruba ayrıldı.sPAB
Özet (Çeviri)
PURPOSE: Systemic sclerosis is a systemic connective tissue disease of unknown etiology, which is characterized with progressive skin thickening and is associated with vasculopathy, immune activation and fibrosis. Obliterative vasculopathy of small and medium-sized pulmonary vasculature leads to isolated PAH (pulmonary arterial hypertension) in patients with systemic sclerosis disease. In addition, PAH interstitial fibrosis and cardiac involvement may also develop secondarily in patients with systemic sclerosis. MPV, NLR (neutrophil lymphocyte rate), PLT (platelet lymphocyte rate) values have recently been reported to be indicators of systemic inflammation and to be associated with prognosis in several chronic inflammatory diseases, malignancies and cardiovascular diseases. The aim of our study is to present the usability of the practical, cheap and easily accessible NLR, PLR and MPV tests in the prognosis and monitoring of pulmonary artery pressure arising from systemic sclerosis s known to be associated with inflammation. MATERIAL AND METHOD:The study group consisted of a total of 38 patients between ages 18-65 who applied to Yüzüncü Yıl University Faculty of Medicine Physical Medicine and Rehabilitation Department, PM&R-Rheumatology Clinic and were diagnosed with systemic sclerosis according to the ACR/EULAR classification criteria, whose treatment process was on-going in PM&R-Rheumatology Clinic. The patients were divided into two groups based on their sPAB values detected in transthoracic echocardiography. 17 patients with sPAB