Medya ve terör ilişkisi
Media and terrorism, the connection
  1. Tez No: 73733
  2. Yazar: GÜLCAN KARAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. NACİ BOSTANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, Public Relations, Political Science
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
ÖZET Üç bölümden oluşan " Medya ve Terör konulu çalışmada güdülen amaç,terör örgütlerinin eylemlerini yaymada, isimlerini daha geniş kitlelere duyurmada medyayı kullandığı ve medyanın da bilinçli ya da bilinçsiz olarak bu amaca hizmet ettiğini göstermektir. Demokratik, özgür toplumlarda kendisine tanınan özgür haber alma ve yayma ortamında, serbestçe hareket eden medya, artık gündem oluşturma ve kamuoyunu şekillendirme bakımından da oldukça önemli bir güce sahip bulunmakta. Yalnız, medyanın sahip olduğu bu güç ona aynı zamanda gücü oranında bir sorumlulukta yüklemekte. Medyanın bu sorumluluğu özellikle ülke bütünlüğünü ilgilendiren konularda, kamuoyuna karşı belirleyeceği yayın stratejisinde ortaya çıkmaktadır. Günümüzde artık ulusallıktan çıkarak beynelmilel bir hal alan terörizm, gelişen teknolojiyle birlikte gerek teçhizat ve gerekse örgütsel propaganda yönünden birçok avantaja sahip bulunmaktadır. Eylemini sergilediği ülkede iç ve dış pek çok faktörden destek alan terör örgütleri için belki de en önemli destek, saflarına çekebilecekleri ulusal ve uluslararası medyaya ve pek çok sivil toplum örgütlerine bağlı. Çünkü, terörist eylem her ne kadarda güçlü olsa alan ve zaman bakımından bir yerde sınırlı kalacaktır. Bu nedenle seslerini ve eylemlerini daha geniş kitlelere duyurabilecek bir araca ihtiyaç duyarlar ki, bununda en güzel aracı günümüzde artık iletişim sektörü olmuştur. Medya çalışanları görevleri gereğince kamuoyuna bilgi, haber ulaştırmak zorundadır. Terör olayları da haber değeri taşıdığından burada medya çalışanlarına çok ciddi bir görev, sorumluluk düşmektedir. Halkı olaydan haberdar edecek, ancak bunu yaparken de tamamen tarafsızolacak. Dışarıdan hiçbir müdahale gerektirmeden, kendi sınırını kendisi belirleyecek, sorumluluğunu kendi içinde sağlayacak. Özetle terör eylemlerine karşı, sorumlu medya olarak yaklaşacak. Bu nedenle çalışmamızda terör ve medyayı ayrı bölümler halinde inceledikten sonra, tezimin ve amacımın ışığı doğrultusunda oluşturulan üçüncü bölümde, az önce bahsettiğimiz medya ve terör ilişkisini kapsamlı bir şekilde incelemeye çalıştım.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The main goal in this study about“ Media and Terror ”, involving three chapters, is to verify both that terrorist organizations use media to spread out their deeds and media, whether consciously or not, is being used to serve for the aim of these organizations. Nowadays media, acting freely in an atmosphere provided by democratic societies, possessed an important power to make up the agenda and public opinion. However, acquiring such an influential power requires taking on the same ratio of responsibility. Moreover, especially on the subjects associated with the wholeness of a nation, comes apparent the necessity of this responsibility with the publication policy. Exceeding national borders, terrorism became international, having all the advantages of technological improvement in the areas of equipment and propaganda. Being supported by internal and external origins in the country they operated, terrorist organizations receives perhaps, the most important, inevitable support from the means of either national or international media and social organizations that they managed to or tried to draw on their sides. This is because no matter how powerful it is, terrorist action will be restricted by time and area. For this reason terrorist organizations feel the need for some means of communication to make their voise, actions be heard and known. Media, as a prior part of its work, has to inform public about the facts and news including the terrorist actions in a behavior of sheer neutrality and seriousness. It should not only determine the limits without any interference but also obtain the responsibility crutial in itself. To sum up, media will behave, aware of its responsibility, towards terrorism.IV This is why, after having studied“ media ”and“ terror ”as seperate subjects in the first two chapters, I tried to make a complete resarch on the relation between these two in the last chapter of my thesis.