İstanbul Sözleşmesi bağlamında kadın odaklı sivil toplum örgütlerinin sosyal medya kullanımı
Social media use by women-focused civil society organizations in the context of the Istanbul Convention
  1. Tez No: 965275
  2. Yazar: GAMZE AYEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP BENAN DONDURUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Aktivist nitelikli sivil toplum örgütlerinin sosyal medya platformlarında stratejik iletişim çalışmalarına yoğunluk vermelerinin temel nedeni, maliyet, hız, etkileşimli yapı ve geleneksel medyanın sansür/zaman baskılarından bağımsız hareket edebilme olanağıdır. Sosyal medya platformları, toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın hakları gibi alanlarda savunuculuk yapan sivil toplum örgütleri açısından da önem taşımaktadır. Bu çalışmanın temel çıkış noktası da, kadına karşı şiddetle mücadele ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına yönelik kapsamlı bir uluslararası sözleşme olan İstanbul Sözleşmesi'nden 2021 yılında Türkiye'nin çekilmesinin, kadın hareketi içerisinde yer alan çok sayıda sivil toplum örgütünün kamuoyunu bilgilendirme, sözleşmenin iptaline yönelik farkındalık oluşturma ve toplumda bir tepki inşa etmek amacı ile sosyal medya platformlarını etkin bir biçimde kullandığı savıdır. Bu bağlamda, çalışmada Mor Çatı Kadın Sığınma Vakfı, Kadın Adayları Destekleme Derneği, Kadının İnsan Hakları Derneği, Kadınlarla Dayanışma Vakfı ve KAMER Vakfı'nın İstanbul Sözleşmesi bağlamında sosyal medya üzerinden yürüttükleri stratejik iletişim çalışmaları nitel ve nicel içerik analizi yöntemi ile incelenmiştir. İlgili STÖ'lerin, 20.03.2021-20.03.2025 tarihleri arasında resmi X ve Instagram hesaplarında İstanbul Sözleşmesi bağlamında paylaştıkları gönderiler, konu, mesaj tonu/ yaklaşımı, biçimsel yapı, stratejik iletişim çalışmaları, toplumsal tepki amaçlı etkileşim oluşturma çalışmaları ve etkileşim düzeyi kategorileri bağlamında incelenmiştir. Bu inceleme sonucunda, kadın odaklı sivil toplum örgütlerinin İstanbul Sözleşmesinin iptalini kamuoyuna aktarma ve hedef kitlede bir tepki oluşturma amacıyla resmi sosyal medya platformlarını kullanım biçimleri arasından önemli farklar saptanmıştır. Analiz sonucunda, sosyal medya mecralarından niceliksel yoğunluk ve içerik çeşitliliği açısından en etkin biçimde yararlanan örgütün Kadının İnsan Hakları Derneği olduğu; orta düzeyde yararlanan STÖ'lerin Mor Çatı Kadın Sığınma Vakfı ile Kadın Adayları Destekleme Derneği olduğu saptanmıştır. Kadınlarla Dayanışma Vakfı ile KAMER Vakfı'nın ise, bu amaçla resmi sosyal medya hesaplarında görece düşük düzeyde yararlandıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The primary reasons activist civil society organizations prioritize strategic communication efforts on social media platforms are cost, speed, interactive nature, and the ability to operate independently of the censorship and time constraints of traditional media. Social media platforms are also important for civil society organizations advocating for areas such as gender equality and women's rights. The fundamental starting point of this study is the argument that Turkey's withdrawal from the Istanbul Convention in 2021, a comprehensive international agreement to combat violence against women and achieve gender equality, has led numerous civil society organizations within the women's movement to effectively use social media platforms to inform the public, raise awareness of the convention's annulment, and galvanize public reaction. In this context, this study examines the strategic communication efforts of the Mor Çatı Women's Shelter Foundation, the Women's Candidates Support Association, the Women's Human Rights Association, the Women's Solidarity Foundation, and the KAMER Foundation via social media in the context of the Istanbul Convention using qualitative and quantitative content analysis. Posts shared by relevant CSOs on their official X and Instagram accounts between March 20, 2021, and March 20, 2025, regarding the Istanbul Convention, were examined within the context of their subject matter, message tone/approach, formal structure, strategic communication efforts, engagement efforts aimed at generating social response, and engagement level. This analysis identified significant differences in how women-focused civil society organizations used official social media platforms to publicize the annulment of the Istanbul Convention and generate public reaction. The analysis found that the Women's Human Rights Association was the organization that most effectively utilized social media channels in terms of quantitative density and content diversity; the Mor Çatı Women's Shelter Foundation and the Women's Candidates Support Association were the CSOs that utilized them moderately. The Women's Solidarity Foundation and the KAMER Foundation, on the other hand, were found to utilize their official social media accounts relatively less for this purpose.