6360 sayılı yasanın kent ve kır alanlarına etkileri : Diyarbakır örneği
Effects of law no. 6360 on urban and rural areas: The case of Diyarbakır
- Tez No: 545065
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RASİM AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Türkiye'de büyükşehir belediyesi kavramı ilk kez 1984 yılında 3030 sayılı yasa ile idare sistemindeki yeri almıştır. Daha sonra yapılan yasal ve idari düzenlemeler ile büyükşehir belediyeciliği ile ilgili gelişmeler devam etmiştir. Son olarak 2012 yılında çıkarılan 6360 Sayılı yasa ile Türkiye'deki büyükşehir belediye sistemi bütünşehir haline getirilmiştir. Bu yeni yapıda büyükşehir belediyesi sorumluluk ve yetki sınır ilin mülki sınırlarına genişletilmiştir. 6360 sayılı yasanın en önemli özelliği hizmet arzındaki parçalı yapıyı ortadan kaldırmak, hizmet arzında verimliliği ve etkinliği geliştirmektir. 6360 sayılı yasanın gerekçesinde büyükşehir belediyeciliğinin; etkili, etkin, vatandaş odaklı, katılımcı, saydam, hesap verebilen ve mümkün olduğunda yerele ağırlık veren yönetim düşüncesinin gerçekleştirilmesine vurgu yapılmıştır. Bu çalışmada 6360 sayı yasanının çıkarılmasına yol açan hususlar ile yasanın getirdiği değişimler hakkında açıklamalar ile birlikte Diyarbakır ilinde bir araştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of metropolitan municipalities in Turkey for the first time in 1984 with The Law Numbered 3030 has taken place in the administrative system. Further legislative and administrative arrangements and the developments related to metropolitan municipalities continued. Finally, with Law No. 6360 issued in 2012 metropolitan municipalities in Turkey have become whole city system. In this new structure the responsibility and authority of the metropolitan municipality has been extended to the boundaries of the province.The most important feature of Law No. 6360 is to eliminate the fragmented structure of service delivery and to improve efficiency and effectiveness in service delivery. A metroplitan government system that is efficient, effective, citizen oriented, participatory,transparent, accountable and, focused on local when possible. has been emphasised on the requirement of the Law No. 6360. In this study, a questionaire was conducted in Diyarbakır with the explanations on the issues that led to the enactment of Law No. 6360 and the changes brought by the law.