Somut olmayan kültürel miras olarak meddahlık geleneği ve bu bağlamda 'Eyvah Nadir' adlı tiyatro oyunu üzerine bir değerlendirme
The tradition of arts of meddah as intangible cultural heritage and in this regard a survey on theatre play named Eyvah Nadir
  1. Tez No: 545066
  2. Yazar: HİLAL AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. İBRAHİM ETHEM ARIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Sahne ve Görüntü Sanatları, Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Performing and Visual Arts, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
UNESCO tarafından hazırlanan kültürel mirasın korunmasına ve gelecek kuşaklara aktarılmasına yönelik çalışmalarını kapsayan Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi, 2003 yılında imzalanmıştır. Sözleşmeye 2006 yılında taraf olan Türkiye, Sözleşme uygulamalarının büyük bir bölümünü yakından takip edebilmiştir. UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi öncesinde İnsanlığın Sözlü ve Somut Olmayan Kültürel Mirası Başyapıtı olarak ilan edilen ve daha sonra İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesi'nin ilk unsurlarından birisi olarak kaydettirilen meddahlık geleneği; gösteri sanatları arasında içinde barındırdığı taklit, anlatı, mizah ve doğaçlama özellikleri ile Geleneksel Türk Tiyatrosunun en önemli türlerinden biridir. Türkiye'nin taşınır ve taşınmaz kültür varlığı alanında kayda değer nitelikte koruma ve yaşatma deneyimleri bulunmaktadır. Bununla birlikte, somut olmayan kültürel mirasın korunması, taşınır veya taşınmaz kültür varlıklarının korunması için yapılması gerekenlerle tamamen farklılık göstermektedir. Yerleşik bir düzeni olan sınırları belli kültür varlıklarının koruma planlarının büyük bir bölümü küçük farklılıklar göstermekle beraber, aynı yöntemler kullanılmaktadır. Yapısal özellikleri açısından daha ayrıntılı“somut olmayan kültürel miras”diye adlandırılan her bir kültür unsuru için ayrı bir yol haritasına, analize ve her yönüyle ele alınarak çok yönlü bir araştırmadan sonra yapılacak koruma planına ihtiyaç vardır. Bu çalışmada meddahlık kavramı; tarihi gelişimi, 2003 yılında İnsanlığın Sözlü ve Somut Olmayan Başyapıtı ilan süreci ve sonrasındaki koruma yapısının genel durumu ele alınmıştır. Meddahlık geleneğinin sürdürülebilir bir şekilde korunması için aslına uygun halinden beslenerek ortaya çıkan yeni kültürel yaratımlara destek olunması ve teşvik edilmesinin gerekliliğinden yola çıkılarak, Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü tarafından sahnelenen“Eyvah Nadir”oyununun geleneğin yaşatılmasına katkısı açısından bir değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Including the studies prepared by UNESCO which aims to convention of cultural heritage and transforming to next generations, the Convention on the Safeguarding of Intangible Cultural Heritage signed in 2003. Turkey, being a party to the Convention in 2006, has followed most part of the practises of the Convention. Before the Convention on the Safeguarding of Intangible Cultural Heritage, having been declared as the masterpieces of the oral and intangible heritage of humanity and then declared as one of the first elements of Represantative List of the UNESCO Intangible Cultural Heritage of Humanity, along with mimic, narrative, humour and improvization traits, the tradition of Arts of Meddah, is one of most significant kinds of Traditional Turkish Theatre. Turkey has considerable safeguarding and conserving experiences in the fields of movable and immovable cultural assets. Also, safeguarding of Intangible Cultural Heritage has differed from safeguarding of movable and immovable cultural assets. In tandem with most part of the safeguarding plans of cultural assests in well-defined with permanent settlements have little differences, same methods are used. In more detailed way with structural traits, every cultural elements, entitled as“Intangible Cultural Heritage”, are in need of safeguarding plan after having completed different road map, analyses and multi-perspective research. In this study the terms of Arts of Meddah is addressed as its historical development, the declaration process of the masterpieces of the oral and intangible heritage of humanity and also general situation of safeguaring structure. Based on supporting new cultural creations, which come to existence in accordance with original form so as to safeguarding sustainably the tradition of Arts of Meddah ,“Eyvah Nadir”theatre play, which was put on the stage by the Ministry of Cultural and Tourism General Directorate of Stage Theatres is evaluated as sustaining the tradition.