Trachystemon orıentalis ekstraktlarının antimutajenik, antimikrobiyal ve antioksidan aktivitelerinin araştırılması
Investigation of the antimutagenic, antimicrobial and antioxidant activities of Trachystemon orientalis
  1. Tez No: 545091
  2. Yazar: BURHANETTİN SERTAÇ AYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. EMİNE YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biyoteknoloji, Biochemistry, Biology, Biotechnology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada Trachystemon orientalis yaprak ve gövde ektraktlarının antimikrobiyal, antioksidan ve antimutajenik etkinlikleri araştırılmıştır. Antimikrobiyal etki disk difüzyon yöntemi ile antimutajenik etki ise Ames/Salmonella/mikrozom testi kullanılarak araştırılmıştır. Trachystemon orientalis ekstraktlarının antioksidan özelliği ise toplam fenolik ve flavonoid içeriğinin tespiti ve DPPH giderme etkisi araştırılarak belirlenmiştir. Tüm ekstraktların test edilen mikrooganizmalara karşı farklı derecelerde antimikrobiyal etkinlik sergilediği belirlenmiştir. En yüksek antimikrobiyal etkinlik E. coli'ye karşı 21 mm inhibisyon zonu ile yaprak ekstraktı kullanılarak elde edilmiştir. Yaprak ve gövde ekstraktlarında total flavonoid miktarı sırasıyla 58.25 mgQE/g ve 45.75 25 mgQE/g olarak tayin edilmiştir. Yaprak ve gövde ekstraktlarında total fenolik içerik ise sırasıyla 67.01 mg GAE/g ve 54.04 mgQE/g olarak belirlenmiştir. Yaprak ve gövde ekstraktlarının en yüksek DPPH giderme aktivitesi 250 µg/mL dozunda sırasıyla %65 ve %59 olarak belirlenmiştir. Antimutajenite testinde en yüksek etki gövde ekstraktında S9 karışımı yokluğunda %64, yaprak ekstraktında ise %78.2 olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak Trachystemon orientalis yaprak ve gövde dokularının potansiyel doğal bir antimikrobiyal ve antimutajenik kaynak olduğu, antioksidan etkinlik sergilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study antimicrobial, antioxidant and antimutagenic activities of Trachystemon orientalis leaf and stem extracts were investigated. The antimicrobial effect was investigated by disk diffusion method and the antimutagenic effect was investigated by Ames / Salmonella / microsomal test. Antioxidant properties of Trachystemon orientalis extracts were determined by investigating the effect of total phenolic and flavonoid contents and DPPH removal. It has been determined that all extracts exhibit antimicrobial activity at different ratios against the tested microorganisms. The highest antimicrobial activity was obtained using a leaf extract with a 21 mm inhibition zone against E. coli. The total flavonoid content in leaf and stem extracts was determined as 58.25 mg QE/g and 45.75 25 mg QE/g, respectively. The total phenolic contents of leaf and stem extracts were determined as 67.01 mg GAE/g and 54.04 mg QE/g, respectively. The highest DPPH removal activity of leaf and stem extracts was determined to be 65% and 59%, respectively, at a dose of 250 μg/mL. In the antimutagenicity test, the highest effect of leaf and stem extract was determined as 78.2% and 64.0% in the absence of S9 mixture, respectively. In conclusion, Trachystemon orientalis leaf and stem tissues have antioxidant activity which is a potential natural antimicrobial and antimutagenic