Neuroprotective role of apelin receptor (APLNR) in GT1-7 neurons
GT1-7 nöronlarında apelin reseptörünün (APLNR) nöroprotektif rolü
- Tez No: 545092
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSEGÜL DOĞAN, PROF. DR. FİKRETTİN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Nörotoksisite, biyolojik veya sentetik maddelere maruz kalınması sonucu ile vücuttaki oksidatif stres indüksiyonunun sinir sistemi üzerindeki zararlı bir etkisi olarak bilinmektedir. Homeostaziyi düzenlemede görevli olan hipotalamus olarak bilinen en önemli beyin bölgesi, Parkinson Hastalığı, Alzheimer Hastalığı, Serebral İskemi, Multiple Skleroz, ALS ve epilepsi dahil olmak üzere çeşitli nörotoksik hastalıkların patogenezinde rol oynadığı gösterilmiştir. Bu nedenle, hipotalamik nöronlardaki potansiyel koruyucu sinyal yolaklarını hedeflemek nöronal hücrelerin hayatta kalmasını sağlamak ve nörotoksik bozuklukların tedavisi için oldukça önemlidir. Bu çalışmada, H202 ve hipoksi ile indüklenmiş hücresel stres ile oluşturulmuş oksidatif stres kaynaklı in vitro nörotoksisite modelinde GT1-7 hipotalamik nöronal hücre hattı kullanarak Aplnr sinyalizasyonun potansiyel koruyucu etkisi değerlendirildi. Apelin reseptörünün Apelin ve ML-233 ile aktivasyonunun, ML-221 ile inhibisyonunun ve siAplnr ile susturulmasının nörotoksisiteye karşı etkisi hücre proliferasyon analizi, apoptotik ve enflamatuar markerler üzerinde gen ekspresyonu analizi, oksidatif stres enzim aktivitesi analizi ve immün boyama testleri yapılarak değerlendirildi. Aplnr sinyalizasyonunun Apelin ve ML-233 ile aktivasyonu sonucu anti-apoptotik ve hücre proliferasyon markerlarını ve antioksidan enzimlerin aktivitesini arttırarak GnRH nöronlarını H202 ve hipoksi ile indüklenmiş hücresel strese karşı koruduğu gösterilmiştir. Apelin reseptörünün kısa süreli aşırı ekspresyonu, H202 ve hipoksi ile indüklenmiş hücresel stres koşulları altında GT1-7 hücrelerinin canlılığında koruyucu bir rol göstermiştir. Ancak, Aplnr susturulması ve ML-221 ile inhibisyonu az önce belirtilen parametrelerde önemli derecede bir azalışa neden oldu ve nörotoksisiteye karşı koruyucu etkisini tersine çevirdi. Ayrıca, literatürde ilk defa Aplnr sinyalizasyonu GnRH salınımında düzenleyici bir rol göstermiştir. Sonuç olarak, Aplnr sinyalizasyonunun oksidatif stres ile indüklenmiş nörotoksisiteye karşı GnRH nöronal hücre sağkalımında önemli olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Neurotoxicity is known as the detrimental effect on the structure or function of the nervous system and a consequence of oxidative stress induction in the body due to being exposed to biological or synthetic substances. The most important brain region in regulating homeostasis known as hypothalamus is implicated in the pathogenesis of various neurotoxic disorders including Parkinson's Disease, Alzheimer's Disease, Cerebral Ischemia, Multiple Sclerosis, ALS and epilepsy. For this reason, targeting potential protective signaling pathways in hypothalamic neurons are crucial for promoting neuronal cell survival and treating neurotoxic disorders. In the current study the potential protective action of Aplnr signaling was evaluated in an oxidative stress induced neurotoxicity in vitro model conducted by H202 and hypoxia induced cell stress using GT1-7 hypothalamic neuronal cell line. The effect of Aplnr activation via Apelin and ML-233, inhibition with ML-221 and downregulation via siAplnr against neurotoxicity was assessed by performing cell proliferation analysis, gene expression analysis on apoptotic and inflammatory markers, oxidative stress enzyme activity analysis and immunostaining assays. Overall, the activation of Aplnr signaling with Apelin and ML-233 was shown to protect GnRH neurons against H202 and hypoxia induced cell stress by increasing anti-apoptotic and cell proliferation markers, and the activity of antioxidant enzymes. Transient overexpression of Aplnr showed a protective role in viability of GT1-7 cells under H2O2 and hypoxia induced cell stress. However, inhibition with ML-221 and knocking down of Aplnr caused a significant decrease in aforementioned parameters, and reversed its protective action against neurotoxicity. Furthermore, Aplnr signaling showed a regulatory role in the release of GnRH for the first time in literature. As a result, Aplnr signaling was shown to be essential for GnRH neuronal cell survival against oxidative stress induced neurotoxicity.