The cytotoxic activity of Trachystemon orientalis on C6 glioblastoma cancer cell line
Trachystemon orientalis'in C6 glıoblastom kanser hücre hücresi üzerindeki sitotoksik aktivitesi
- Tez No: 764565
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP TACER CABA, PROF. DR. DEMET AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Beyin kanseri, sadece yetişkinleri değil, küçük yaştaki çocukları da etkileyen dünya çapında en ölümcül on hastalıktan biri olarak kabul edilmektedir; tedavileri kemoterapi, radyasyon vb. tüm kanser türlerinde olduğu kadar yan etkilerle sınırlıdır. Bu nedenle, bu ölümcül hastalık için doğal bir tıbbi tedavi aramak çok önemliydi. Bu çalışma, T.orientalis sulu ve etanol ekstraktının Glioma beyin kanseri hücreleri üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamıştır. T.orientalis ekstraktlarının Glioma hücreleri üzerindeki sitotoksik etkisini analiz etmek için 3-(4,5-dimetiletiazol-2 il)-2,5-difeniltetrazolyum (MTT) tayini yapılmıştır. Bunun yanında, fitokimyasal özellikler ve DPPH (2,2-difenil-1-pikrilhidrazil) radikal süpürme aktivitesi incelenerek her iki ekstraktın antioksidan aktivitesi araştırılmıştır. T.orientalis'in toplam fenolik içerik bakımından oldukça zengin olması nedeniyle güçlü bir antioksidan aktivite sergilediği belirlenmiştir. Ayrıca bulgular, T. orientalis ekstraktlarının normal hücreler üzerinde tehlikeli olmadan hücre büyümesini ve canlılığını önemli ölçüde azalttığını göstermiştir. Mevcut bulgular, T.orientalis'in beyin kanseri tedavisinde uygun olabilecek aktif fitokimyasal bileşiklere sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Brain cancer is considered as one of the most 10 deadly diseases worldwide affecting not only the adults but also the children at young ages; its treatments are restricted with so much side effects as for all types of cancer such as chemotherapy, radiation etc…Therefore seeking for a natural medicinal treatment for this fatal disease was crucial. This study aimed to investigate the effect of T.orientalis water and ethanol stem extract on C6 Glioma brain cancer cells. For analyzing the cytotoxic effect of T.orientalis extracts on the Glioma cells, 3-(4,5-dimethylethiazol-2 yl)-2,5- diphenyltetrazolium (MTT) assay was performed. In addition, antioxidant activity of both extracts was investigated through studying the phytochemical properties and the DPPH (2,2-diphenyl-1-picrylhydrazyl) radical scavenging activity. It has been shown that T.orientalis exhibits a strong antioxidant activity by being highly rich in total phenolic contents. And also, the findings have indicated that T. orientalis extracts has considerably decreased cells growth and viability in a dose dependent way. Present finding suggested that T.orientalis has active phytochemical compounds that they may be suitable in the treatment of brain cancer.