Dört ayaklı minarenin analitik modeli ve yapısal hasarlarının incelenmesi
Analytical model of the four legged minaret and evaluation of its structural damages
  1. Tez No: 545115
  2. Yazar: MURAT ARDA UĞURLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULHALİM KARAŞİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Türkiye çok sayıda mimari ve kültürel olarak, farklı medeniyetlerden kalma tarihi yapılara ev sahipliği yapan bir ülkedir. Diyarbakır şehrinde 16. yüzyılın başlarında inşa edilen Şeyh Mutahhar Cami ile Protestan Kilisesi arasında yer alan Dört Ayaklı Minare bunun en önemli örneklerinden biridir. İsminden de anlaşıldığı üzere alt bölümünü dört bağımsız bazalt silindirin oluşturduğu minarede silindirlerin üzerinde kareye yakın büyük bir gövde bulunmaktadır. Böylesine narin bir tarihi yapıda yüzyıllar boyunca küçük çatlaklar haricinde herhangi bir hasar tespit edilmemesi üzerinden Diyarbakır'da minarenin yapıldığı dönemden beri büyük bir depremin meydana gelmediği söylenebilir. Bu çalışmanın amacı, Dört Ayaklı Minarenin yapısal hasarlarını incelemek ve detaylı bir sonlu eleman modelini ortaya çıkarmaktır. Detaylı bir sonlu eleman modeli ortaya koymak için minarenin gerçeğe en yakın ölçümlerini almak amacıyla lazer tarama yöntemiyle yapının nokta bulutu oluşturulmuştur. Zemin modelini oluşturmak için çeşitli elastik yaylar kullanılmış, sütunlar ve zemin arasındaki etkileşimi gerçekleştirerek minarede oluşan yapısal idiopatik çatlakların sebepleri araştırılmıştır. Minareye deprem ivmeleri etkitilmiş ve minare yakınlarından geçen araç trafiğine açık yoldan kaynaklı titreşimlerin oluşturduğu negatif etki göz önüne alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Plenty of civilizations legated a lot of architecturally and culturally significant structures in Turkey. Beyond any doubt one of these is four-legged minaret of Seikh Mutahhar Mosque placed in Diyarbakır which is constructed during the Akkoyunlu period in the early 16th century. As it is evident from its name; four-legged masonry minaret formed by four independent basaltic cylindrical pillars on the lower section, and a rigid square cross sectioned body. For such a slender historical structure that has no significant structural damages except the cracks developed in recent years, it is possible to indicate that there have been no occurrences of any major earthquake in last 500 years in Diyarbakır. The purpose of this study is to determine reasons of existing idiopathic structural damages of minaret using software suites to build a macro model includes soil structure interaction between ground and pillars by means of various elastic springs. On the other hand, the ground motions applied to three-dimensional analytical model of the minaret including local material properties evaluated to discuss negative effect of vehicle vibration on the vulnerary of the four-legged minaret.