X-ışını izdüşüm (röntgen) görüntülerinden numune örneklerinin oluşturulması: Trabeküler kemik örneği
Creating 3D samplesusing X-ray projecton (rontgen) images: A trabecular bone sample
- Tez No: 545114
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BENGİ ŞANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
En önemli biyomedikal görüntüleme yöntemlerinden biri olan bilgisayarlı tomografinin (BT) geliştirilmesi ile özellikle kemik gibi sert dokuların üç boyutlu (3B) olarak görüntülenmesi ve incelenmesi mümkün hale gelmiştir. X-ışını ile oluşturulan iki boyutlu izdüşüm(röntgen) görüntüleri geriçatım algoritmasına tabi tutulmakta ve 3B görüntüleri elde edilmektedir. Ancak günümüzdeki çoğu BT teknolojisinde geriçatım algoritması kapalı kod halinde gelmektedir. Bu çalışmada Bilgisayarlı Tomografi (BT) tekniği için 3 boyutlu görüntüleme yapabilen bir geriçatım (reconstruction) algoritması ve elde edilen 3 boyutlu sonucun katı modelini oluşturan bir yöntem geliştirilmiştir. Böylece BT taraması yapılan herhangi bir numunenin veya dokunun 3 boyutlu yazıcıdan birebir çıktısını alabilmek mümkün hale gelmiştir. Buna göre kemik implantı başta olmak üzere, orijinal numune verileri kullanılarak doku/organ kopyalanması için geliştirilebilir bir çalışma ortaya koyulmuştur. Ayrıca numune olarak kullanılan, osteoporoz hastalığının oluşmasında önemli bir rolü olan bir boşluklu yapıya sahip trabeküler kemiğin yoğunluk ölçümü literatürden farklı bir yöntemle yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the development of computed tomography (CT), which is one of the most important biomedical imaging methods, it has become possible to visualize and examine the hard tissues such as bones in three dimensions (3D).Two-dimensional projection (rontgen) images generated by X-ray are subjected to the reconstruction algorithm and 3D images are obtained.However, in most of today's CT technology, the reconstruction algorithm is closed code.In this study, a reconstruction algorithm which can perform 3D imaging for computed tomography (CT) technique and a method which constitute the solid model of the obtained 3D result have been developed.Thus, it is possible to get the exact output of any sample or tissue from a 3D scan. Accordingly, an improved study has been carried out for tissue / organ transcription using original sample data, in particular the bone implant. In addition, The intensity of trabecular bone, which has an important role in the formation of osteoporosis, was calculated.