Tüketicilerin sivil toplum kuruluşlarına yönelik farkındalıkları üzerinde viral pazarlama uygulamalarına etkisi
The effects of consumers on viral marketing practices on non-governmental awareness
  1. Tez No: 545138
  2. Yazar: EBRU TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVTAP ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Girişimcilik ve İnovasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Viral pazarlama, internet üzerinden ağızdan ağıza iletişim olup, son derece güçlü ve etkili bir pazarlama stratejisidir. Viral pazarlama sosyal ağları kullandığından, işletmelerin potansiyel müşterilerine ve kullanıcılara hızlı ve düşük maliyetli bir şekilde ulaşmalarını sağlamaktadır. Günümüzde viral pazarlamadan kar amacı güden ve gütmeyen tüm kişi ve kurumlar yararlanmaktadırlar. Sivil Toplum Kuruluşu (STK) toplumdaki çeşitli sorunları bağımsız olarak ele alıp kamuoyunu bilgilendirme görevi üstlenen, üyelerini gönüllülük usulüyle alan ve kâr amacı gütmeyen kuruluşlardır. STK`lar, sosyal, kültürel, coğrafi konum, ekonomik, siyasal farlılıklar sonucunda yerel, bölgesel ve uluslararası boyutta gelişim göstermekte olup, toplumsal düzene yarar ve katkılar sağlamıştır. Bu çalışmada her geçen gün önemi giderek artan STK`ların tüketicide oluşturdukları farkındalık düzeyi ve bu farkındalık üzerinde viral pazarlama uygulamalarının etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre STK`ların farkındalık yaratmalarında STK`lara duyulan güven, STK`nın itibarı, iletişimi ve tüketicilerin STK`ya yönelik ilgilenimi etkilidir. Ayrıca STK`ların viral olarak yayınladıkları mesajın içeriğinin bilgilendirici olması farkındalık yaratmada etkilidir.
Özet (Çeviri)
Viral marketing is a powerful and effective marketing strategy that communicates over the internet to the mouth. Viral marketing uses social networks, it enables businesses to quickly reach potential costumers and users at low cost . Nowadays all people and instutions that are profit making and non-profit benefit from viral marketing. Civil society organization is non-profit organization that deal with various problems in the society and takes the role of informing the public, who work with the principle of voluntariness of their members. Civil society organizations, social, cultural , geographical location, economic, political differences resultin local, regional and international development shows that, and contribute to the social order. In this study, each day increasingly important being civil society organizations created awareness level in the consumer and this awareness on the viral marketing is aimed to investigate the effect of the application. Acorrding to the result of the research, the trust, reputation, communication of civil society organizations and interest of consumers in civil society organizations are effective in creating awareness among civil society organizations. İn addition, it is effective to create awareness that the content of the viral information published by civil society organizations is informative.