Örgütsel öğrenme ile inovasyon ilişkisi: Bir eğitim ve araştırma hastanesi örneği
The relationship between organizational learning and innovation: An educational and research hospital example
- Tez No: 545139
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN EMANET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmanın temel amacı sağlık kurumları için son derece önemli olan örgütsel öğrenme ve inovasyon arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Araştırma kapsamında bir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin sağlık çalışanları üzerinde anket uygulanmıştır. Anket kişisel bilgi formu, örgütsel öğrenme ve yenilikçilik ölçeğinden oluşmaktadır. Araştırmada 420 sağlık çalışanına ulaşılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler istatistik paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde örgütsel öğrenme ve yenilikçilik arasındaki ilişkiler korelasyon ve regresyon analizi ile test edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda örgütsel öğrenme ve yenilikçilikarasında bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Sağlık çalışanlarında örgütsel öğrenmenin yenilikçiliği etkileyen bir değişken olduğu sonucuna varılmıştır. Örgütsel öğrenme alt boyutlarından sürekli öğrenme ve paylaşımcı sistemlerin yenilikçilik üzerinde pozitif belirleyici etkisi olduğu sonucuna varılmış, sürekli öğrenme ve paylaşımcı sistemlerin yüksek açıklayıcılık oranında öncül değişken olarak yenilikçiliği etkilediği belirlenmiştir.Yenilikçilik uygulamalarının sürekli öğrenmeden etkilenmediği, paylaşımcı sistemlerden pozitif yönde etkilendiği sonucuna varılmıştır. Yenilikçiliğe eğilimin sürekli öğrenmeden etkilenmediği, paylaşımcı sistemlerden pozitif yönde etkilendiği, paylaşımcı sistemler ile güçlü ilişkilerinimn olduğu sonucuna varılmıştır.Değer odaklılığın sürekli öğrenme ve paylaşımcı sistemlerden pozitif yönde etlilendiği belirlenmiştir. Pazar odaklılığın sürekli öğrenmeden etkilenmediği, paylaşımcı sistemlerden pozitif yönde etkilendiği, paylaşımcı sistemler ile güçlü ilişkilerinin olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the relationship between organizational learning and innovation which is very important for health institutions. A survey was carried out on health workers of a training and Research Hospital within the scope of the research. The questionnaire consists of a scale of organizational learning and innovation. 420 health workers were found in the survey. The data obtained in the study were analyzed with the statistical package program. The relationship between organizational learning and innovation in data analysis was tested by correlation and regression analysis. The results of the analysis show that there is a relationship between organizational learning and innovation. It has been concluded that organizational learning in health workers is a variable that affects innovation. It was concluded that continuous learning and sharing systems have a positive determinant effect on innovation, and that continuous learning and sharing systems have a positive determinant effect on innovation as a variable at the rate of high disclosure. It has been concluded that innovation practices are not affected by continuous learning, but are positively affected by sharing systems. It has been concluded that the trend towards innovation is not affected by continuous learning, that it is positively affected by sharing systems, and that it has strong relations with sharing systems. It has been determined that value focus is ethically positive from continuous learning and sharing systems. It has been concluded that market focus is not affected by continuous learning, that it is positively influenced by sharing systems, and that it is strong relations with sharing systems.