Organik ve geleneksel kekik yetiştiriciliğinde bitki besin elementlerinin ve uçucu yağlarının belirlenmesi
Determination of plant nutrients and essential oils in organic and traditional thyme cultivation
  1. Tez No: 545168
  2. Yazar: ETHEM GÖRECE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURDAN ZİNCİRCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma Denizli İli, Çal İlçesi, Kabalar Mahallesinde kültüre alınarak deneme arazilerinde geleneksel ve organik şartlarda yetiştirilen İzmir kekiğinde (Origanum onites L.) çiçeklenme döneminde (Haziran-Temmuz 2016) alınan bitki örneklerinde makro ve mikro elementler ve deneme arazilerini temsil edecek şekilde alınan toprak (0-30cm) örneklerinde yürütülmüştür. Ayrıca uçucu yağ analizlerinin yapılması için de örnekleme yapılmıştır. Toprak analizlerine göre; geleneksel olarak yetiştiricilik yapılan bahçelerin toprak reaksiyonu (pH) organik bahçelere göre az da olsa daha düşük olduğu belirlenmiştir. Tüm bahçelerin kireç miktarları (% CaCO3) orta kireçli ve fazla kireçli arasında tespit edilmiş, organik madde miktarlarının ise çok az veya az sınıfında yer aldığı görülmüştür. Tuzluluk % 0.15'nin altında olduğundan, tuzluluk söz konusu değildir. Topraklar genellikle tınlı bünyeye sahiptirler. Organik ve geleneksel bahçeler çoğunlukla fosfor ve potasyum bakımından az sınıfına girdiği bulunmuştur. Yaprak analizlerine göre; organik ve geleneksel yetiştiricilikte azot, fosfor ve potasyumun genele yakın bir bölümünün noksan ve yetersiz miktarlarda olduğu belirlenmiştir. Kalsiyum elementinin geleneksel bahçelerde yetersiz ve yüksek aralığında, organik bahçelerde ise büyük bir bölümünün yeterli olduğu bulunmuştur. Magnezyumun dağılımına bakıldığında geleneksel bahçelerde noksan ve yeterli, organik bahçelerin çoğunda yeterlidir. Mikro elementler yönünden ise tüm bahçelerin yeterli ve yüksek sınıfında yer aldığı tespit edilmiştir. Uçucu yağ miktarları ile yapılmış diğer çalışmalarda, aynı tür olanlar bizim çalışma sonuçlarımızla paralel ve yakın oldukları gözlenmiş, farklı türde olanlar da içinse yakın değerler gösterdiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the traditional and organic conditions of Izmir thyme (Origanum onites L.) which was cultivated in the Kabalar of Çal District of Denizli province. (June-July 2016 ) in the plant samples taken during the flowering period, macro and micro elements and soil samples taken to represent experimental land (0-30cm) were carried out. In addition, sampling was carried out to make volatile oil analyzes. According to soil analysis, the soil reaction (pH) of traditionally grown Gardens was found to be slightly lower than organic gardens. Lime amounts of all gardens (% CaCO3) were determined between moderate lime and excess lime and organic matter amounts were found to be in very little or little class. Since salinity is below 0.15%, salinity is out of the question. Soils generally have tinned structure. Organic and traditional gardens are often found to be less class in terms of phosphorus and potassium. According to leaf analysis; organic and conventional cultivation nitrogen, phosphorus and potassium in the general part of the deficiency and inadequate amounts were determined. It has been found that the calcium element is inadequate and high in traditional gardens and that a large portion of it is sufficient in organic gardens. When we look at the distribution of magnesium in traditional gardens, deficiency and adequate, organic gardens are sufficient in most. In terms of micro elements, it has been determined that all the gardens are in sufficient and high class. In other studies with volatile fatty acids, it was observed that those of the same species were parallel and close to our study results and that those of different types showed close values.