Tarihsel süreçte Ukrayna-Rusya ilişkileri
Relations between Ukraine and Russia in historical process
  1. Tez No: 545183
  2. Yazar: YULİİA VİALTSEVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER AKTÜKÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Ukrayna'nın Rusya ile arasında yüzyıllar boyunca süren ilişkilerin incelemesi oldu. XVII. yüzyılda Ukrayna ve Rusya arasında imzalanan ilk antlaşma olan Pereyaslav Antlaşması'ndan itibaren günümüze (2019) kadar ana hatlarıyla ele alınan bu ilişki, Ukrayna'nın Çarlık Rusyası'na nasıl bağlandığından SSCB'nın bir parçası oluşuna, I. ve II. Dünya Savaşlarında yaşadığı ulusal değişikliklerden bu savaşlarda aldığı konumlara, ulusal kimliğinin ortaya çıkmasından bağımsızlığa kavuşmasına, 2013 yılında Yanukoviç tarafından imzalanmayan Ukrayna'nın AB ile ortaklık antlaşmasının Maidan Direnişine dönüşmesine ve son olarak Kırım'da yaşanan son gelişmeler ile Ukrayna'nın doğusunda başlayan çatışmaların nasıl meydana geldiğine kadar tüm temel süreçler ele alınmaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to examine the relationship between Ukraine and Russia over the centuries. This relationship that is outlined from the first Ukraine-Russia treaty the Pereyaslav Treaty, which was signed in XVII century, till the present days (2019), how Ukraine was tied to Tsarist Russia and became part of the USSR was written in this thesis. The thesis also features the position of Ukraine due to the national changes occurred in the world wars, from the advent of the national identify to the establishment of independence, how the failure of Viktor Yanukovich to sign the Ukraine-European Union Association Agreement in 2013 caused the Maidan Resistance, the annexation of Crimea and all military operations currently conducted in the East of Ukraine.