21. yüzyılda Rusya'nın yakın çevre stratejisi: Ukrayna örneği
Russia's near abroad strategy in the 21st century: The example of Ukraine
  1. Tez No: 952390
  2. Yazar: NERMİN DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANTÜRK CANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada tarihsel gelişim içerisinde yakın çevre doktrine etki eden faktörler, Primakov doktrini, Rusya-Ukrayna savaşı ve savaş sonrası Rusya'nın komşularıyla ilişkileri incelenmektedir. Rusya-Ukrayna arasındaki savaş, sadece bu iki ülkeyi değil, bölgesel ve küresel ülkeleri de yakından etkilemektedir. Savaşın neticelenme şekline göre, yakın gelecekte uluslararası düzeyde insani etkileri oldukça geniş kapsamlı olacaktır. Özellikle yakın dönemde Kırım ve Ukrayna'nın doğusunda bulunan Donbas bölgelerinde Rus nüfus sayısı diğer etnik gruplardan daha fazladır. Donbas bölgesinde bulunan Ukraynalılar ile Kırım Yarımadası'ndaki Ukraynalılar ve Kırım Türkleri bulunsa da nüfus dengesi her geçen yıl Ruslar lehine artmıştır. Ukrayna'da Rus yanlıları ile AB yanlısı Ukrayna vatandaşları arasında çıkan olaylar sonrası Rusya'nın askeri müdahalesine odaklanılmıştır. Çalışma 2014 yılı sonrasında meydana çıkan Rusya-Ukrayna krizleri ve bu krizler sonucunda 24 Şubat 2022'de Rusya'nın Ukrayna'ya müdahalesi ve bunun altında yatan sebepler araştırılmıştır. Rusya-Ukrayna Savaşı'nın başlamasından sonra gelinen bugünkü süreçte savaşın durumu bağlamında her iki tarafın da diğerine karşı büyük kazanımlar elde etmekte karşılaştığı zorluğu ya da her iki tarafın birbirine karşı ciddi bir üstünlük sağlayamaması, zaman zaman birbirlerine karşı küçük çaplı üstünlükler sağlasalar ve bu bağlamda savaşı kazanacaklarına dair umutlarını canlı tutsalar da ufukta barışla ilgili herhangi bir anlaşma bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the factors affecting the near abroad doctrine in historical development, the Primakov doctrine, the Russia-Ukraine war and Russia's relations with its neighbors after the war.The war between Russia and Ukraine is not only affecting these two countries, but also regional and global countries. Depending on how the war ends, its international humanitarian impacts will be quite extensive in the near future. Especially recently, in Crimea and the Donbas regions in eastern Ukraine, the Russian population has outnumbered other ethnic groups.Although there are Ukrainians in the Donbas region, Ukrainians in the Crimean Peninsula and Crimean Turks, the population balance has increased in favor of Russians with each passing year.Following the incidents between pro-Russian and pro-EU Ukrainian citizens in Ukraine, Russia's military intervention has been the focus. The study investigated the Russia-Ukraine crises that occurred after 2014 and the Russian intervention in Ukraine on February 24, 2022 as a result of these crises and the underlying reasons for this. In the current process since the start of the Russo-Ukrainian War, the difficulties that both sides face in achieving major gains against the other, or the fact that neither side is able to achieve a serious advantage over the other, and although they occasionally achieve minor advantages over the other and keep their hopes alive that they will win the war in this context, there is no peace agreement on the horizon.