Erzurum'dan Ankara'ya Heyet-i Temsiliye (23 Temmuz- 27 Aralık 1919)
From Erzurum to Ankara delegation representative members (23 Temmuz- 27 Aralik 1919)
  1. Tez No: 545187
  2. Yazar: CUMA ERKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK URAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Heyet-i Temsiliye, Mondros Mütarekesi'nden sonra Anadolu topraklarının İtilaf Devletleri tarafından işgal edilmesi üzerine başlayan ulusal direniş sırasında, ulusal bir meclisin (TBMM) kuruluşuna dek Millî Mücadelenin yürütme organı olarak görev yapmış kuruldur. İlk olarak Erzurum Kongresi delegeleri arasından doğu illerini temsil etmek ve kongrenin kararlarını uygulamak üzere seçilen 9 kişilik kurula Sivas Kongresi'nden sonra tüm yurdu temsil etmek görevini verilmiş ve üye sayısı 16 kişiye çıkarılmıştır. İstanbul hükümetine alternatif bir geçici hükümet olarak çalışan Mustafa Kemal Paşa başkanlığındaki kurul, 27 Aralık 1919'dan itibaren faaliyetlerini Ankara'da sürdürmüş ve Millet Meclisi'nin kurulmasında aktif rol oynamıştır.
Özet (Çeviri)
During the national resistance that started after the Armistice of Moudros in the Occupation of Anatolian lands by the Entente States, the Mission was the executive organ of the National Movement until the formation of a national assembly (TBMM). Firstly, the 9-person committee elected to represent eastern illusions among the delegates of Erzurum Congress and to implement the decisions of the congress has been given the duty to represent the entire country after the Sivas Congress and the number of members has been increased to 16 persons. Mustafa Kemal Paşabaşkanlığı, acting as an alternative interim government to the Istanbul government, continued its activities in Ankara since 27 December 1919 and played an active role in the establishment of the National Assembly.