Ankara'ya dışardan gelenlerin dini ve sosyal hayatı(Esertepe semti Erzincan ve Erzurumlular örneği)
The religious and social lives of the outsiders in Ankara: Example of Erzincan and Erzurum origined people in Esertepe
  1. Tez No: 191318
  2. Yazar: ÜNAL YEŞİLOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NİYAZİ AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
TEZ N ÖZETYEŞ LOĞLU, Ünal: ?Ankara'ya Dışardan Gelenlerin Dini ve SosyalHayatı(Esertepe Semti Erzincan ve Erzurumlular Örneği)?, Yüksek lisansTezi,Danışman: Doç.Dr. Niyazi AKYÜZ,112 s.Araştırmanın amacı, Ankara'nın Keçiören lçesine bağlı Esertepe Semtine,Erzincan ve Erzurum'dan gelip yerleşen fertlerin dini ve sosyal hayatlarınınbelirlenmesidir.Araştırma bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümündearaştırmanın probleminin ve amacının ortaya konmasından sonra, araştırmanınvarsayımları, metodu ve bilgi toplama yolları ele alınmıştır.Birinci bölümde kuramsal çerçeve çizilmeye çalışılmıştır. Sosyal değişmekavramı ve sosyal değişmeye tesir eden faktörler, sosyal değişme teorileri, sosyaldeğişme ve din, aile, ekonomi, eğitim ile ilgili teorik bilgiler verilmiştir.kinci bölüm ise önce Ankara ili ve araştırma bölgemiz ile ilgili genelbilgiler verildikten sonra araştırmamıza katılanlar çeşitli niteliklerine göretanıtılmış, sosyal hayatlarıyla ilgili çeşitli tutum ve davranışları üzerindedurulmuştur.Dini tecrübenin farklı ifade şekillerine göre alanımızda ortaya çıkan diniinançlara ve ibadetlere bağlılıkları, çeşitli konulardaki dini kanaatlerinin fertlerinçeşitli nitelikleri, kentte kalış sürelerine göre değişme durumlarının ortayakonulduğu ikinci bölümde dinin, topluluğun diğer Sosyo-kültürel unsurlarıylaolan münasebetleri analiz edildikten sonra dini hayatın Tipolojisi yapılmayaçalışılmıştır.Şu sonuçlara varıldı:1. Kent hayatı, dini hayat üzerinde etkili bir faktördür.2. Bu etki, Allah inancını akılcı bir duruma getirirken, ahiret ve özelliklekader anlayışlarında sorgulama ve problemlere yol açmaktadır.3. Kente göç eden fertler geleneksel sosyal ve dini hayatlarını ilk zamanlardevam ettirmeye çalışırken sıkıntı ve bocalamalar yaşamaktadırlar. Zamanlaekonomik şartlarında meydana gelen iyileşmeler, eğitim, kente uyum sağlamasürecinden sonra tekrar dine yönlenmektedirler. Bu sıkıntıların temel kaynağıekonomik yetersizlik ve altyapı eksiklikleridir. Bu eksikliklerin giderilmesiyle dahahızlı kent hayatına uyum sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTYeşiloğlu, Ünal. The Religious and Social Lives of the Outsiders in Ankara: TheExample of Erzincan and Erzurum Origined People in Esertepe. Master?s Thesis,Supervisor: Assoc.Prof. Dr. Niyazi AKYÜZ, 112 s.The aim of the research is to determine the religious and social lives of theoutsiders that have come from Erzincan and Erzurum and settled in Esertepe town inKeçiören Province in Ankara.The research is consisted of an Introduction and two Chapters. In theintroduction, after putting forward the problem and aim, the assumptions, method, andways of collecting data have been given.In the First Chapter, the theoretical frame is focused on. Theoreticalbackground such as the concept of social change and its factors, social changetheories, the relation between social change and religion, family, economy, andeducation, have been presented.In the Second Chapter, after covering general background information ofAnkara and the town under the scope of the study, the participants of the study havebeen presented and their behaviours in and responses to their social lives have beenemphasised.In the Second Chapter in which the loyalty of the people in the area of the studyto the religious beliefs and worshipping that change according to the diverse religiousexperiences, their religious thoughts on certain subjects, certain qualities of thesepeople, and the change observed in these people according to the time they have spentin the town, a typology of the religious life have been given following an analysis onthe relation between religion and other socio-cultural elements. It has been concludedthat:1) City life is influential on the religious life.2) This influence causes problems and brings about (self)questioningparticularly on the idea(s) of destiny and the other world, while it makes thebelief in Allah more rational.3) The individuals that have migrated to the city face problems and hesitationswhile trying to maintain their traditional social and religious lives. In time,with alterations in economic conditions, individuals redirect themselves toreligions in the period of adaptation to the city. The basic reasons of theseproblems are economic insufficiencies and infrastructural lacks in the city.With the removal of these insufficiencies and lacks, individuals will adopt tothe city life faster.