Okul öncesi eğitimcilerinin matematik eğitimine ilişkin pedagojik alan bilgi düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Examination of pedagogigal content knowledge levels of pre-school educators in regard to mathematics education in terms of various variables
  1. Tez No: 545186
  2. Yazar: YUSUF ARGIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER ELİF DAĞLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu araştırmada okul öncesi eğitim kurumlarında çalışan eğitimcilerin matematiğe ilişkin pedagojik alan bilgi düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma tarama niteliğinde betimsel bir çalışma olup çalışma grubunu Elazığ il merkezinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) bağlı resmi ve özel anaokulları ve anasınıfları ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na (AÇSHB) bağlı kreş ve gündüz bakım evlerinde çalışan 153 eğitimci oluşturmaktadır. Yapılan araştırmada Öğretmen Bilgi Formu ve Smith (1998) tarafından geliştirilip Aksu ve Kul (2017) tarafından Türkçe'ye uyarlaması yapılan“Okul Öncesi Matematiğinde Pedagojik Alan Bilgisi Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada verilerinin çözümlenmesi sürecinde SPSS 23.00 ve Excel paket programları kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda çalışma grubunu oluşturan eğitimcilerin genel olarak pedagojik alan bilgi düzeylerinin düşük olduğu ve alt boyutlar açısından bakıldığında sayı algısı, örüntü ve uzamsal algıya ilişkin pedagojik alan bilgi düzeylerinin düşük; sıralama, şekil algısı ve karşılaştırma alt boyutlarına ilişkin pedagojik alan bilgi düzeylerinin ise yüksek olduğu bulunmuştur. Ayrıca ölçeğin sayı algısı alt boyutunda 23-40 yaş arası eğitimcilerin; karşılaşrtırma alt boyutunda ise 23-50 yaş aralığındaki eğitimcilerin diğer yaş aralığındaki eğitimcilere göre pedagojik alan bilgilerinin daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte eğitimcilerin medeni durumlarına göre matematiğe ilişkin pedagojik alan bilgi düzeylerinde sadece sayı algısı alt boyutunda evli eğitimcilerin lehine anlamlı farklık olduğu bulunmuştur. Eğitimcilerin öğrenim düzeyleri ile matematiğe ilişkin pedagojik alan bilgi düzeyleri arasında doğrusal bir ilişki olduğu yani, öğrenim düzeyleri arttıkça bilgi düzeylerinin de arttığı belirlenmiştir. Ancak öğretmenlik deneyimi açısından veriler incelendiğinde, eğitimcilerin sadece örüntü alt boyutunda 6-10 yıl deneyime sahip eğitimcilerin 0-5 yıl deneyime sahip olanlardan daha yüksek pedagojik alan bilgisine sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Eğitimcilerin çalıştıkları yaş gruplarına göre matematiğe ilişkin pedagojik alan bilgi düzeyleri incelendiğinde örüntü alt boyutunda 36-66 aylık ve karşılaştırma alt boyutunda 48-66 aylık çocuklarla çalışan eğitimcilerin pedagojik alan bilgi düzeylerinin daha yüksek olduğu belirlenirken eğitimcilerin bulundukları kurumlarda çalışma sürelerinin matematiğe ilişkin pedagojik alan bilgi düzeylerinde anlamlı farklılık yaratmadığı bulunmuştur. Eğitimcilerin çalıştıkları okul türlerine göre matematiğe ilişkin pedagojik alan bilgi düzeyleri incelendiğinde AÇSHB'ye bağlı kreş ve gündüz bakım evlerinde çalışan eğitimcilerin pedagojik alan bilgi düzeylerinin MEB'e bağlı resmi ve özel kurum ve sınıflarda çalışanlardan anlamlı derecede düşük olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the pedagogical content knowledge levels of educators working in pre-school education institutions in regard to mathematics education in terms of various variables. The study is a descriptive study, and the working group was composed of 153 educators working in official and private kindergartens and day nurseries affiliated to the Ministry of National Education (MONE), and kindergartens and nursery schools affiliated to the Ministry of Family Affairs and Social Services (MOFASS) in the city center of Elazığ. In this study, Educator Information Form and“Pedagogical Content Knowledge Scale in Pre-School Mathematics”which was developed by Smith (1998) and adapted to Turkish by Aksu and Kul (2017) was used. SPSS 23.00 and Excel package programs were used in the process of data analysis. As a result of the analyzes conducted, it was found that the level of pedagogical content knowledge of the educators constituting the study group was low, and when considered in terms of sub-dimensions, the level of pedagogical content knowledge about number perception, pattern and spatial perception were low; ranking, shape perception and comparison were high. In addition, it was determined that the level of pedagogical content knowledge of educators was high in sub-dimensions of number perception the age group of 23-40 and in sub-dimensions of comparison the age group of 23-50 than other age groups. However, it was found that there was significant difference the marital status of the educators in favor of the educator who are married the level of pedagogical content knowledge only in sub-dimensions of number perception in regard to mathematics. In pedagogical content knowledge, it is determined that there is a linear relationship between the education level and the educator level in terms of mathematics. However, when the data are analyzed in terms of teaching experience, the level of pedagogical content knowledge only in mathematical sub-dimensions of the mold is found to be higher the educators who 6-10 years of experience from the educators who 0-5 years experience. When the level of pedagogical content knowledge in regard to mathematics was examined according to the age groups who the of educators work; it was determined that educators who have working with children of ages between 36-66 months and 48-66 months have high pedagogical content knowledge level in regard to mathematics and it was found that there was no significant difference between the working duration in the institutions they are working at and the level of pedagogical content knowledge in regard to mathematics.When the pedagogical content knowledge level of educators in regard to mathematics was examined according to the types of institutions that the educators work at, it was determined that pedagogical content knowledge level of educators working in day care centers affiliated to MOFASS was significantly lower than those working in official and private institutions and classes affiliated to MONE.