Ovit (İkizdere-Rize) Tüneli sağ tüpünün Km: 64+173,00-64+373,00 arası) mühendislik jeolojisi açısından değerlendirilmesi
Engineering geological assessment of the right tube (Between Km: 64+173,00-64+373,00) of the Ovit (Ikizdere-Rize) Tunnel
- Tez No: 545200
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYBERK KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, Ovit (İkizdere-Rize) Tüneli sağ tüpünün KM: 64+173,00-64+373,00 arasındaki kaya kütleleri mühendislik jeolojisi açısından incelenmiştir. Yapılan jeolojik çalışmalar sonucunda, Geç Kretase birimlerini kesen Kaçkar Granitoyidi I'e ait granitlerin inceleme güzergâhında yüzeylendiği belirlenmiştir. Kaya kütlelerinin mühendislik özelliklerini belirlemek için arazi ve laboratuvar çalışmaları gerçekleştirilmiştir. 49 adet kazı aynasında ve bunların duvarlarında süreksizliklerin özelliklerini belirlemek için hat etüdü yöntemi uygulanmıştır. Kaya malzemelerinin fiziko-mekanik ve elastik özelliklerini saptamak amacıyla laboratuvar deneyleri yapılmıştır. Kaya kütle özellikleri ise ampirik eşitliklerden yararlanarak ve jeofizik çalışmalardan tespit edilmiştir. Elde edilen veriler kullanılarak kaya kütleleri RMR, Q, GSI ve NATM sistemlerine göre sınıflandırılmış ve tünel için destek elemanları belirlenmiştir. Buna göre kaya kütlelerine ait RMR puanının 36-56, Q değerinin 1,44-11,25, GSI değerinin ise 44-72 arasında değiştiği saptanmıştır. Kazı öncesi NATM sınıfının A2, kazı aşamasında ise daha düşük sınıflarda olduğu görülmüştür. Bu farklılığın kazı öncesi yapılan yetersiz jeoteknik çalışmalardan kaynaklandığı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the right tube (between KM: 64+173,00-64+373,00) of the Ovit (İkizdere-Rize) tunnel was investigated in terms of engineering geology. As a result of the geological studies, it is determined that, the granites of Kaçkar Granitoid-I that cuts the Late Cretaceous aged rocks were outcropped along the studied tunnel route. Field and laboratory studies were carried out to determine the engineering properties of rock masses. In order to determine the properties of discontinuities in 49 excavation faces and their walls, the scan-line survey method was applied. Laboratory tests were performed to determine the physico-mechanical and elastic properties of rock materials. Rock mass properties were determined from empirical equations and geophysical studies. Rock masses were classified according to RMR, Q, GSI and NATM systems by using the obtained data and tunnel support elements were determined. According to this results, it was found that the RMR, Q and GSI values of the rock masses ranged between 36-56, 1,44-11,25, 44-72, respectively. The NATM class was found to be as A2 before excavation stage and at the lower classes after excavation stage. It is predicted that this difference is due to insufficient geotechnical studies conducted before excavation.