Yeni medyada seri izleme (binge-watching) alışkanlıkları ve Türiye'de internet dizileri
'Binge-watching habbits in new media and internet series in Turkey'
- Tez No: 673058
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT AYTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Teknolojik bir yenilik olarak hayatımıza giren, ekran kavramı ile kısa zamanda geniş izleyici kitlesine ulaşan televizyon, farklı misyonlar edinerek kitleleri etkileyecek ve yönlendirecek düzeyde içerikler üretmeye başlamıştır. Eğlendirme işlevi ile insanların televizyon başında güzel zaman geçirme ve gündelik hayatta yaşadıkları sıkıntılardan uzaklaşarak farklı yaşamlar ve hikâyeler görmelerini sağlayan ekran teknolojisi insanları etkilemiştir. Televizyon dizileri farklı teknolojik ortam ve iletişim yöntemlerinde görülen değişim ile doğal bir dönüşüm sürecine girmiştir. Günümüzde kitle iletişim araçları arasında, en yoğun kullanılan araç haline gelen 'İnternet' kavramının gelişimi ile ortaya çıkmış, kendine bir izleyici kitlesi oluşturan internet dizilerinin, Türk izleyicileri üzerinde yarattığı bağlılık ve insanların bu dizileri izleme amaçları ve sıklığı üniversite öğrencileri örnekleminde araştırılmıştır. Yeni bir bağımlılık kavramı olarak ortaya çıkan 'Binge' kavramı 'Binge Watching' özelinde Türk dizileri ve izleme alışkanlıklarına göre yorumlanmaktadır. Klasik televizyon izleyicisi olan bireyler teknoloji, ortam, iletişim biçimlerinin değişimleri sonucu internet ortamında kullanıcı kavramına evrim göstermiştir. Dijital yerli ve dijital göçmenleri bir arada bulunduran çalışma, seri izleme alışkanlıkları ve izleyici profilini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Entering our lives as a technological innovation and reaching a wide audience in a short time with the concept of screen, television has started to produce content that will affect and guide the masses by adopting different missions. The screen technology, which enables people to have a good time in front of the television and to see different lives and stories by getting away from the troubles they experience in daily life, has impressed people with its entertainment function. Television series have entered a natural transformation process with the change seen in different technological environment and communication methods. The loyalty created by the Internet Series, which has become the most widely used tool among the mass media today, with the development of the concept of“Internet”, on Turkish viewers, and the purpose and frequency of people watching these TV series have been investigated in the sample of university students. The concept of“Binge”, which emerged as a new addiction concept, is interpreted according to Turkish TV series and watching habits in“Binge Watching”. Individuals who are classical television viewers have evolved into the concept of user in the internet environment as a result of changes in technology, environment and communication styles. The study, which includes digital local and digital immigrants together, reveals the habits of serial viewing and the audience profile.