Öğretmen adaylarının istatistiği öğretme bilgilerinin öğretmenlik uygulaması temelli ders araştırmaları bağlamında incelenmesi
An investigation of pre-service teachers' statisticalknowledge for teaching in a practicum based lesson study
- Tez No: 545238
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. İFFET ELİF YETKİN ÖZDEMİR
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 426
Özet
Bu araştırmada ortaokul matematik öğretmen adaylarının istatistiği öğretme bilgilerinin öğretmenlik uygulaması temelli ders araştırması yöntemiyle geliştirilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca, öğretmenlik uygulaması temelli ders araştırmasının öğretmen adaylarının istatistiği öğretme bilgilerini nasıl desteklediği veya sınırladığı incelenmiştir. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden bütüncül tek durum deseni benimsenmiştir. Çalışmaya Ankara'da bir devlet üniversitesinde öğrenim gören üç öğretmen adayı katılmıştır. Öğretmen adayları üç ders araştırması uygulaması gerçekleştirmiştir. Bu süreçte veriler, istatistiği öğretme bilgisi görevleri, görüşmeler, dokümanlar, video kayıtları, gözlemler, alan notları ve yansıtıcı günlüklerden elde edilmiştir. Elde edilen veriler betimsel analiz kullanılarak analiz edilmiştir. Anahtar gelişimsel anlayışlar oluşturulmuş ve bu çerçevede alan, alana ilişkin öğretim ve alana ilişkin öğrenci bilgilerindeki değişimler incelenmiştir. Ayrıca bu bilgilerin ders araştırması döngüleri içinde ve ders araştırması döngüleri arasında nasıl değiştiği ve ders araştırmasının katılımcıların gelişimini nasıl desteklediği veya sınırladığı incelenmiştir. Bulgular öğretmen adaylarının öğretmenlik uygulaması temelli ders araştırmasına katılmalarının istatistiği öğretme bilgilerini geliştirdiği sonucunu ortaya koymuştur. Öğretmen adaylarının istatistik yapma sürecinin soruları formüle etme ile başladığını fark etmeleri ile birlikte diğer anahtar gelişimsel anlayışların alan, alana ilişkin öğretim ve alana ilişkin öğrenci bilgileri bağlamında geliştiği belirlenmiştir. Alan bilgisindeki değişimlerin öğretim ve öğrenci bilgisinin gelişimini desteklediği gözlenmiştir. Öte yandan öğretim bilgisi ile öğrenci bilgisinin de birbirini karşılıklı olarak etkilediği ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak öğretmenlik uygulaması temelli ders araştırması süreci öğretmen adaylarının istatistiği öğretme bilgilerini desteklemektedir. Buradan yola çıkarak bu tarz öğretmen eğitimi programlarının öğretmen eğitimi lisans programlarına entegre edilmesi önerilmektedir. Ayrıca, bu çalışma ile tanımlanan anahtar gelişimsel anlayışların istatistiği öğretmede öğretmen bilgisini tanımlamada kuramsal açıdan katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to improve pre-service middle school mathematics teachers' statistical knowledge for teaching via practicum based lesson study. Also how practicum based lesson study supports or restricts statistical knowledge for teaching was examined. Holistic single case study design was adopted. The participants were three pre-service teachers who enrolled in a public university in Ankara. Pre-service teachers implemented three lesson study cycles. The data were collected through statistical knowledge for teaching tasks, interviews, documents, video recordings, observations, field notes and reflective papers. The descriptive analysis was used. Key developmental understandings were defined and changes in participants' knowledge of content, teaching and students were examined. Also, how participants' knowledge has changed among and within lesson study cycles was examined. In addition, how lesson study has supported or restricted participants' development was examined. Results showed that participants improved statistical knowledge for teaching by attending practicum based lesson study. When pre-service teachers realized that doing statistics started with the formulation of questions, other key developmental understandings have developed. It was observed that the changes in knowledge of content supported the development of knowledge of teaching and students. Furthermore changes in knowledge of teaching and of students were also found related. To conclude, the practicum based lesson study developed pre-service teachers' knowledge for teaching statistics. Hence, the integration of lesson study to undergraduate programs for teacher education is recommended. The key developmental understandings emerged in this study could contribute to the theoretical framework for describing teacher knowledge for teaching statistics.