Etkileşimli video ile öğretimin öğrencilerin dinî ahlak eğitimindeki başarıları üzerine etkisi
The effect of teaching with interactive video on students succes of religious ethic education
- Tez No: 545239
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ SAMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırmanın amacı, etkileşimli video ile öğretimin öğrencilerin dinî ahlak eğitimindeki başarıları üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda ilkokul 3. sınıf öğrencilerinin seçmeli ders olarak aldıkları Edep Mektebi dersinin“Başkaları Hakkında İyi Düşünürüm”ünitesi konusunda kontrol grubu ve iki farklı deney grubu için materyal geliştirilmiş böylece normal video ve etkileşimli videonun başarı üzerindeki etkisi ölçülmeye çalışılmıştır. Bu araştırmada nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin tek bir araştırmada birleştirildiği karma yöntem kullanılmıştır. Nicel araştırma yöntem olarak deneysel araştırma yöntemlerinden, ön test - son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Başarı testinden elde edilen nicel veriler, sınıf içi gözlemler ve sonucunda elde edilen nitel veriler ile desteklenmiştir. Araştırma öncesinde ön test ve son test olarak kullanabilmek için bir ölçme aracı geliştirilmiştir. Uygulamanın örneklemi olan Edep Mektebi seçmeli dersinin verildiği 3. sınıf şubeleri arasından herhangi bir kriter gözetilmeden bir şube kontrol grubu, bir şube deney-1 grubu ve bir şube deney-2 grubu olarak belirlenmek suretiyle seçilmiştir. İlgili ünite anlatılmadan önce bütün gruplara ön test uygulanmış ayrıca gruplararası çoklu karşılaştırma yapılmıştır. Elde edilen verilerden Deney-2 (etkileşimli video) grubunun istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gösterdiği anlaşılmaktadır. Son test gruplararası farkın kaynağını görmek maksadıyla yapılan Tukey ve Dunnet Post-hoc testinden elde edilen verilere göre Kontrol (Anlatım) ile Deney-1 (Video) arasında ve Kontrol (Anlatım) ile Deney-2 (Etkileşimli Video) arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of interactive video and instruction on students' achievement in religious moral education. For this purpose, the material was developed for the control group and two different experimental groups about the“I Think Better About Others”normal unit of the“Edep Mektebi”course, which was taken as an elective course by the 3rd grade students of the elementary school, so that the effect of the normal video and interactive video on the success was tried to be measured. In this study, a mixed method was used which combined quantitative and qualitative research methods in a single study. As a quantitative research method, quasi-experimental design with pre-test and post-test control group was used. The quantitative data obtained from the achievement test were supported by the class observations and the qualitative data obtained. Enhanced a measuring tool for pre-test and post-test before the research. The sample of the study was selected by choosing a branch control group, a branch experimental-1 (Video) group and a branch experimental-2 (Interactive video) group without considering any criterion among the 3rd grade branches of the Edep Mektebi elective course. Before all the respective units described in the preliminary test group the number of clicks applied multiple comparisons between groups were made. It is understood that Experimental-2 (interactive video) group showed a statistically significant difference. According to the data obtained from the Tukey and Dunnet Post-hoc test which is done to see the source of thedifference between the test group and Tukey and Dunnet Post-hoc test, a statistically significant difference was found between Control and Experimental-1 (Video) and between Control and Experimental-2 (Interactive Video). it is understood that there is no difference.