Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonunda vesikoüreteral reflü ve renal skar sıklığı
Comparison of imaging techniques in detecting renal scars in children with recurrent urinary tract i̇nfections
  1. Tez No: 545313
  2. Yazar: BİROL KARABULUT
  3. Danışmanlar: UZMAN GÜL ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Giriş İdrar yolu enfeksiyonu 2 yaş altı çocuklarda ateş, bakteriyemi, sepsis ve organ yetmezliğinin sık ve önemli bir nedenidir. Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonunda mortalite ve morbiditeye neden olabilen üst üriner sistem enfeksiyonları, akut ve kronik renal yetersizliğin önlenebilmesi için risk faktörleri, tanı ve tedavi algoritmaları belirlenmelidir. Yöntem Ocak 2005–Ocak 2010 tarihleri arasında hastanemizin Çocuk Nefroloji polikliniğinde tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu tanısı ile izlenen 101 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Bu hastaların tam idrar tetkiki, idrar kültürü, üriner sistem ultrasonografisi (USG), voiding sistoüreterogram (VCUG) ve Tc-99m DMSA sintigrafi sonuçları kaydedildi. Bulgular 101 olgunun %78.2' si kız, %21.8'i erkek, %23.8 olguda USG'de renal parankimal hasar, %38.6 olguda VCUG'de reflü, %70.3 olguda DMSA sintigrafisinde skar ve aktivite kaybı tespit edilmiştir. Sonuç VUR insidansı ve derecesi arttıkça renal skar sıklığının arttığı, VUR ile renal skar arasında pozitif korelasyon olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu olan vakalarda renal hasarı göstermede en duyarlı görüntüleme yönteminin renal sintigrafi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction Urinary tract infections (UTIs) are a frequent and important cause of fever, bacteremia, sepsis, and organ failure in children under two years of age. Severe infections that cause mortality and morbidity in recurrent urinary tract infections, risk factors, diagnosis, and treatment for the prevention of acute and chronic renal insufficiency should be well known. Methods Between January 2005 and January 2010, a total of 101 patients with recurrent urinary tract infection were evaluated retrospectively in the pediatric nephrology clinic of our institution. Patient data were obtained retrospectively from charts in the hospital archives. The age, gender, demographics, physical examination findings, laboratory results, and imaging data were recorded. Results In a total of 101 cases, 78.2% of them were female, and 21.8% of them were males. Renal parenchymal damage was detected in 23.8% of the cases using ultrasonography (USG), vesicoureteral reflux (VUR) was detected in 38.6% of the cases using voiding cystourethrography (VCUG),and renal scars and activity loss was detected in 70.3% of the cases using Tc-99m dimercaptosuccinic acid (DMSA) scintigraphy. Conclusion It was determined that, as the incidence and the degree of VUR increase, the frequency of renal scar increases; and there is a positive correlation between VUR and renal scars. In addition, renal scintigraphy was the most sensitive imaging method in cases of recurrent urinary tract infections.