Spor ortamında zihinsel dayanıklılık
Mental durability in sports environment
  1. Tez No: 545314
  2. Yazar: MEHMET ALİ CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMURAN ELBEYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, spor ortamında zihinsel dayanıklılığın ne olduğunu, tanımları ve yapılan araştırmaları dünya perspektifi açısında sunmaktır. Ayrıca bu araştırma ile psikoloji ve spor alanında çalışanlara katkı sağlamak hedeflenmektedir.Bu araştırma nitel bir araştırmadır. Araştırmanın konusu ve kapsamı gereği“yayınlanmış”veri kaynaklarında yararlanılmıştır. Araştırmanın durum çalışması saptamasına yönelik nitel boyutunda döküman analizi tekniğinden yararlanılmıştır. Sonuçlar göstermiştir ki, spor ortamında zihinsel dayanıklılık spor psikolojisinin en önemli araştırma konularından biridir. Bu alandaki araştırma sayılarının yeterli sayıda olması, araştırma yapan bilim insanlarına yol göstermesi açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to present the concept of mental durability in the sport environment, definitions and researches in the perspective of world. In addition, this research aims to contribute to in the workers of psychology and sports field. This research is a qualitative research.“Published”data sources have been used due to the subject and scope of the research. Document analysis technique was used in qualitative dimension of the study to determine case study. The results show that mental durability in sports environment is one of the most important research topics of sports psychology. Sufficient number of research in this field is important in terms of guiding scientists who conduct research.