Yumurtalık Koyu'ndan (Kuzeydoğu Akdeniz) izole edilen bazı diyatome türlerinin moleküler karekterizasyonu, kültüre alınması, azot ve silisyum sınırlamasının lipit, protein, karbonhidrat ve pigment miktarına etkisi
Molecular characterization, culture and the effect of nitrogen and silicium limitations on lipid, protein, carbohydrate and pigment amount of some diatom species isolated from Yumurtalık Bay (Northeast Mediterranean)
- Tez No: 782510
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA IŞIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 370
Özet
Bu doktora tez çalışmasında, Kuzeydoğu Akdeniz'de İskenderun Körfezi Yumurtalık Koyu'ndan fitoplankton örneklemesi yapılmış, diyatome türleri izole edilmiş ve kültüre alınmıştır. İzole edilen diyatome türlerinin moleküler filogeni yöntemleriyle ayrıntılı taksonomik konumları belirlenmiş ve 14 diyatome türü izole edilerek saflaştırılmıştır. Kültüre alınan izolatlarda (Chaetoceros calcitrans, Chaetoceros coloradensis,Chaetoceros gracilis, Chaetoceros muelleri, Entomonies paludosa, Navicula erifuga, Navicula perminuta, Navicula salinicola, Nitzschia inconspicua, Nitzschia closterium f. minutissima, Nitzschia laevis, Skeletenoma costatum, Thallassiosira pseudonana, Thallassiosira weissflogii) azot ve silisyum sınırlaması ile birlikte biyokimyasal içerikleri araştırılmıştır. Çalışmada azot ve silisyum sınırlamasının optik yoğunluk, kuru madde, klorofil a, toplam karoten ve protein miktarını azalttığı, ancak lipit, lipit verimliliğini, fukoksantin ve karbonhidrat oranını artırdırdığı belirlenmiştir. Elde edilen en yüksek lipit miktarı T. weissflogii'de %44.87±0.37 olarak belirlenmiştir. En düşük lipit miktarı kontrol grubunda E. paludosa'da %13.92±0.36 olarak saptanmıştır. Navicula salincola'da, en yüksek biyomas ve protein miktarı sırasıyla, kontrol grubunda 1.045 gL-1 ve %32.35±0.9 olarak belirlenirken, %50 N(-) en yüksek fukoksantin miktarı 9.85±0.3 mg/g olarak saptanmıştır. En yüksek karbonhidrat miktarı, %50N (-) %31.23±0.7 olarak S. costatum'da belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, phytoplankton sampling was carried out from Yumurtalık Bay in the Iskenderun Bay in the Northeast Mediterranean, diatom species were isolated and cultured. Detailed taxonomic positions of the isolated diatom species were determined by molecular phylogeny methods and 14 diatom species were isolated and purified. In cultured isolates (Chaetoceros calcitrans, Chaetoceros coloradensis,Chaetoceros gracilis, Chaetoceros muelleri, Entomonies paludosa, Navicula erifuga, Navicula perminuta, Navicula salinicola, Nitzschia inconspicua, Nitzschia closterium f. minutissima, Nitzschia laevis, Skeletenoma costatum, Thallassiosira pseudonana, Thallassiosira weissflogii) biochemical contents were investigated under nitrogen and silicium limitation. Nitrogen and silicium limitations decreased the optical density, dry matter, chlorophyll a, total carotene and protein content, but increased lipid, lipid productivity, fucoxanthin and carbohydrate content. The highest amount of lipids obtained was determined as 44.87±0.37% in T. weissflogii. The lowest lipid content was found to be 13.92±0.36% in E. paludosa in the control group. In Navicula salincola, the highest amount of biomass and protein were determined as 1.045 gL-1 and 32.35±0.9% in the control group, respectively, while the highest amount of 50% N (-) fucoxanthin was determined as 9.85±0.3 mg/g-1. The highest carbohydrate content was determined as 50% N (-) 31.23±0.7% in S. costatum.