Mollababa Köyü (Muş ili) doğu-güneydoğusunda yüzeyleyen akitaniyen-burdigaliyen (erken miyosen) yaşlı çökellerin mikrofasiyesleri
Microfacies of aquitanian–burdigalian (early miocene) deposits in east-southeast of Mollababa Village (Mus)
- Tez No: 545344
- Danışmanlar: PROF. DR. SEFER ÖRÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma, Muş ili güneydoğusu, Mollababa köyü doğu – güneydoğusunda yüzeyleyen Akitaniyen – Burdigaliyen (Erken Miyosen) yaşlı Mollababa ve Aktaş Formasyonlarının karbonatlı ve kırıntılı kayaçlarının mikrofasiyeslerinin tanımlanması ve çökelme modelinin ortaya konulmasını amaçlamaktadır. Çalışma alanında, Kazanan Formasyonu (Şattiyen) üzerinde uyumlu olarak, en altta karbonatlı kumtaşı ve yer yer silttaşı - kiltaşı ardalanması; üste doğru, bol iri bentik foraminiferli biyoklastik kireçtaşı ve en üstte biyokalkeritlerin bulunduğu Mollababa Formasyonu (Akitaniyen), bu formasyonu uyumlu ve geçişli olarak üstleyen, altta bol mikrofosilli karbonatlı kumtaşları ve killi kireçtaşları ile üstte kumlu kireçtaşlarından oluşan Aktaş Formasyonu (Burdigaliyen) yer almaktadır. Tez alanından MB1, MB2 ve MB3 olarak 3 ölçülü stratigrafi kesiti alınmıştır. Bu kesitlerin bütününde yüzeyleyen formasyonlardan toplam 330 m kalınlıkta çökel istifi ölçülmüş ve incelenecek materyal olarak toplam 71 adet kayaç ve 39 adet yıkama örneği derlenmiştir. Özellikle kayaç örneklerinden hazırlanan ince kesitlerin yapılan mikropaleontolojik ve sedimantolojik çalışmalar sonucunda, çalışma alanından Lepidocyclina'lı iri bentik foraminiferli kalkarenit, Lepidocyclina'lı kavkı parçalı istiftaşı-tanetaşı, Operculina ve Textulariidae'li istiftaşı-tanetaşı, Kumtaşı mikrofasiyesleri tanımlanmıştır. Tanımlanan mikrofasiyeslerin çökelme ortamları resif önü yada yamaç önünden göreli derin açık deniz şelf ortamlarını kadar değişim göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to describe the microfacies and depositional environments of the Aquitanian - Burdigalian (early Miocene) aged carbonate and clastic rocks of Mollababa and Aktaş formation in the east-southeast of Mollababa village (SE Muş). In the study area, Mollababa formation ( Aquitanian) which consist of calcareous sandstone, siltstone-sandstone alternation, bioclastic limestone with abundant bentic foraminifera, and calcarenite overlies Kazanan formation (upper Oligocene) conformably. Aktaş formation (Burdigalian) which comprise calcareous sandstone, with abundant microfossil, clayey limestone and sandy limestone takes place on Mollababa formation conformably and transitive. In the study area, three stratigraphic sections were measured as MB1, MB2 and MB3. A total of 330 m thick sedimentary sequence was measured for Mollababa and Aktaş formations in these sections. A total of 110 rock and washing samples were collected from these sequences. As a result of the micropaleontological and sedimentological studies of the thin sections of these samples, calcarenite with Lepidocyclina and large benthic foraminifera, packstone - grainstone with Lepidocyclina and macrofossil grains, packstone - grainstone with Operculina and Textulariidae and sandstone microfacies were described. Depositional environments of these microfacies range from reef front to open shelf environment.